Po śledztwie ABW w sprawie budowy laboratoriów za 22 mln zł akt oskarżenia w sądzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2019 08:55

22 mln zł były przeznaczone na budowę Dolnośląskiego Centrum Materiałów i Biomateriałów. Jak ustalili śledczy z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, budowane laboratoria nie spełniają wymaganych dla nich wysokich norm.

Po śledztwie ABW w sprawie budowy laboratoriów za 22 mln zł akt oskarżenia w sądzie
Fot. Archiwum

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego we Wrocławiu 12 listopada. Przekazała go nadzorująca sprawę Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Śledczy ujawnili nieprawidłowości przy budowie laboratoriów biotechnologicznych o wysokim stopniu hermetyczności (BSL 3 - w czterostopniowej, rosnącej skali) oraz laboratoriów farmaceutycznych mających działać zgodnie z systemem dobrej praktyki wytwarzania (GMP).

Agenci ustalili, że laboratoria z uwagi na liczne wady i usterki techniczne nie mogą funkcjonować. Mimo to pieniądze z dotacji na budowę infrastruktury badawczej rozliczono jakby budowa laboratoriów zakończyła się sukcesem.

Żaryn podał, że troje z czterech oskarżonych to byli członkowie zarządu spółki zajmującej się rozwojem technologicznym i badaniami naukowymi, która była beneficjentem dotacji na budowę laboratoriów.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum