Po mediacjach wznowienie prac podkomisji?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2008 18:08

Marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski zapowiedział, w najbliższym tygodniu spotka się z reprezentantami koalicji i opozycji, którzy zasiadają w podkomisji zajmującej się ustawą o ZOZ-ach, a także tymi, którzy opuścili jej prace.

W ubiegłym tygodniu z prac sejmowej podkomisji zajmującej się ustawą, która daje Zakładom Opieki Zdrowotnej możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego, zrezygnowało sześciu posłów - m.in. wiceszef komisji zdrowia Marek Balicki (SdPl - Nowa Lewica).
Posłowie opozycji i koalicji zapowiadają, że wezmą udział w spotkaniu.

Jerzy Smoliński (rzecznik marszałka) powiedział PAP:

– To inicjatywa pana marszałka. Nie potrafię powiedzieć, kiedy dokładnie odbędzie się spotkanie. Dodał, że planowane jest ono w przyszłym tygodniu.
Jak podkreślił Smoliński, Bronisław Komorowski chce spotkać się z posłami w celu dokonania próby mediacji i zapoznania się z sytuacją, która panuje w tej podkomisji.

Poseł Marek Balicki w rozmowie z PAP powiedział, że nie wie nic o planowanym spotkaniu, ale jeżeli otrzyma na nie zaproszenie to przyjdzie na spotkanie.

– Napisałem dość obszerne pismo do przewodniczącego komisji zdrowia - które przekazałem do wiadomości marszałka Sejmu - wskazujące na poważne nieprawidłowości jeśli chodzi o prace nad ustawą o Zakładach Opieki Zdrowotnej. Cieszę się, że marszałek na to zareagował. Zawsze można wszystko naprawić – podkreślił Balicki.

Natomiast przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł  Bolesław Piecha (PiS) powiedział PAP, że "podkomisja zakończyła prace, więc to musztarda po obiedzie".

– Kazałem opublikować sprawozdanie z działań podkomisji - mówił.

Dodał, że cieszy się z planowanego spotkania mediacyjnego i liczy, że zostaną na nim poruszone sprawy dotyczące procedury prac w podkomisji.

– Nie otrzymałem jeszcze zaproszenia, ale jeśli otrzymam, to pojawię się na spotkaniu ≠ zapowiedział Piecha. Dodał, że po rozmowie z przedstawicielami PO (m.in. posłem Jarosławem Katulskim) nie spodziewa się, że ustawa o ZOZ-ach ponownie trafi do prac podkomisji.

– Podkomisja prace zakończyła. Sprawozdanie z jej prac zostało złożone do komisji zdrowia. Dalsze prace będą trwały w komisji zdrowia, a w podkomisji nie ma już o czym rozmawiać – powiedział agencji Jarosław Katulski.

Dodał jednak, że jeśli spotkanie mediacyjne z marszałkiem Sejmu odbędzie się w tym tygodniu, to na pewno się na nim pojawi.
– To posłowie opozycji opuścili prace podkomisji. Były one nieustannie przez nich blokowane. Dlatego trzeba było wprowadzić zasady procedowania – tłumaczył.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha oświadczył w liście do marszałka Sejmu, że przewodniczący podkomisji Jarosław Katulski (PO) zabrania posłom zadawania pytań i wyrażania opinii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum