Płock: ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2013 11:17

Płocki oddział ZUS sprawdzał zasadność zwolnień lekarskich wystawionych w pierwszej połowie tego roku. Wstrzymał prawie 400 zasiłków chorobowych. Przeciwko jednemu lekarzowi z Płocka skierował sprawę do sądu.

Płock: ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Barbara Smardzewska-Czmiel, rzecznik ZUS, twierdzi, że wszystko wskazuje na to, że wspomniany lekarz wystawił zwolnienie osobie, która w tym czasie przebywała za granicą, a zatem jej nie badał.

W pierwszych sześciu miesiącach 2013 r. płocki ZUS wstrzymał 399 zasiłków chorobowych na kwotę ok. 115 tys. zł, w samym Płocku zaś - 89 świadczeń na prawie 30 tys. zł. Pracownicy Zakładu sprawdzili 3 proc. ogólnej liczby zwolnień, co dało pokaźną liczbę ponad 6300 kontroli. Miesięcznie na terenie działania płockiej placówki wystawianych jest ok. 36 tys. zwolnień.

Pracownik, którego czeka kontrola, otrzymuje skierowanie na badanie do lekarza orzecznika oddziału ZUS. Ten z kolei może także skierować na badanie specjalistyczne do lekarza konsultanta oraz zażądać dokumentacji medycznej, na podstawie której zostało wystawione zwolnienie. Po takim sprawdzeniu wiadomo, czy ktoś naprawdę jest chory.

Kontrole mają usprawnić e-zwolnienia, dzięki którym każde wystawione przez lekarza zaświadczenie będzie od razu dostępne dla ZUS. Taki system miałby zacząć funkcjonować od przyszłego roku, trwają prace nad ustawą.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum