Płatna, dodatkowa opieka pielęgniarki w szpitalu? Tak, ale...

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2009 11:06

Rodziny pacjentów mogą zapewnić choremu dodatkową opiekę, wykraczającą ponad przyjęte standardy, za dodatkowym wynagrodzeniem.

Najczęściej płacą 100-150 zł pielęgniarce, „zawierając“ z nią w ten sposób nieformalną umowę. W zamian pielęgniarka wykonuje przy pacjencie wszystkie czynności, także zlecone przez lekarza pielęgniarce dyżurującej. Przeciwnicy takiej dowolności zwracają uwagę, że w praktyce opieka nad chorym wymyka się spod kontroli szpitala. W dodatku nierzadko pracy tej podejmuje się siostra po zakończonym właśnie 12-godzinnym, często bardzo wyczerpującym dyżurze - pisze Dziennik Polski.

- Jeśli pacjent chce mieć szczególną opiekę i chce za nią zapłacić, ma do tego pełne prawo – mówi na łamach gazety Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. - Pod żadnym pozorem opieki takiej nie może jednak sprawować pielęgniarka schodząca z dyżuru. Pacjent powinien podpisać umowę o świadczenie dodatkowych usług z tzw. prywatną praktyką pielęgniarską. Wtedy pielęgniarka wystawia rachunek, płaci podatki i bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo chorego.

Taką możliwość daje ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej oraz wchodząca w życie w czerwcu ustawa o prawach pacjenta. Problem jednak w tym, że nowe przepisy tak naprawdę niczego nie regulują.

Ustawa precyzuje sposób zawierania umów cywilno-prawnych z pielęgniarkami na ponadstandardowe usługi medyczne, nie wiadomo jednak, które są standardowe. Zdaniem Elżbiety Buczkowskiej, bez koszyka gwarantowanych świadczeń medycznych, nad którym prace dopiero trwają, nie będzie to możliwe.

W podobnym tonie wypowiada się dla Dziennika Polskiego Tomasz Filarski, rzecznik praw pacjenta przy Małopolskim Oddziale NFZ. Podkreśla, że rozporządzenia określające usługi pielęgniarki i położnej świadczone w ramach ubezpieczenia zdrowotnego nie dają jednoznacznego katalogu ich obowiązków.

Wątpliwości budzi też kwestia, czy pielęgniarka z zewnątrz, wynajęta przez chorego lub jego rodzinę, może sprawować opiekę nad pacjentem intensywnej opieki medycznej, który na ogół jest w bardzo ciężkim stanie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum