×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Placówki więziennej służby zdrowia nie muszą się ubezpieczać

Autor: PAP/Rynek Zdrowia07 listopada 2015 08:13

Placówki lecznicze dla osób pozbawionych wolności nie muszą zawierać umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ani na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych - stanowi nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, która wchodzi w życie w sobotę (7 listopada).

Placówki więziennej służby zdrowia nie muszą się ubezpieczać
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obowiązująca dotychczas ustawa o działalności leczniczej nakłada na placówki medyczne obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych. Z obowiązku tego nie zostały wyłączone utworzone przez Ministra Sprawiedliwości placówki więziennej służby zdrowia.

Jednak, jak się okazuje, w wielu przypadkach koszty zawarcia umów ubezpieczenia wielokrotnie przewyższają koszty ponoszone przez Skarb Państwa z tytułu zasądzeń z powództw dotyczących działalności podmiotów leczniczych dla osób pozbawionych wolności.

W uzasadnieniu noweli wskazano, że koszty zawartych na 2013 r. umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej placówek dla osób pozbawionych wolności wyniosły ponad 2,7 mln zł, a umów zawieranych przez jednostki medycyny pracy SW - 40 tys. zł. Jednocześnie wydatki dotyczące odszkodowań z tytułu niewłaściwego leczenia w 2013 r. wyniosły 86 tys. zł, a w 2014 r. - 30 tys. zł. Dotąd nie odnotowano przypadków wypłaty roszczeń finansowych z powództwa cywilnego wobec jednostek medycyny pracy SW.

Jednym z powodów zniesienia obowiązku ubezpieczeń placówek więziennej służby zdrowia jest zatem racjonalizacja wydatków budżetu państwa.

Nowe przepisy zrównają sytuację prawną podmiotów leczniczych przeznaczonych dla osób pozbawionych wolności z sytuacją innych placówek o szczególnych regulacjach, np. działających w formie jednostki wojskowej.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze