Placówki ochrony zdrowia mniej zapłacą fiskusowi

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2010 10:04

Szpitale i sanatoria zapłacą niższą stawkę podatku od nieruchomości nie tylko za sale operacyjne, ale też stołówki, kuchnie i inne pomieszczenia pomocnicze.

O kolejnych preferencjach podatkowych dla szpitali i sanatoriów zdecydował ostatnio Sejm. Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ma wejść w życie od 1 stycznia 2011 roku. Rozszerzy ona zakres preferencyjnej, czyli obniżonej stawki podatku od nieruchomości dla zakładów opieki zdrowotnej.

Obecnie niższą stawką podatku objęte są budynki lub ich części zajęte bezpośrednio na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczeń zdrowotnych. Zdaniem posłów niższą stawką podatku objęte jest np. zaledwie 12 proc. powierzchni sanatoriów.

Wyższą stawką opodatkowane są natomiast pomieszczenia bazy noclegowej pacjentów, stołówki, kuchnie i recepcje. Od nowego roku również te pomieszczenia mają korzystać z preferencji w podatku od nieruchomości.

Nowelizacja przewiduje preferencyjną stawkę podatku od nieruchomości dla wszystkich pomieszczeń ZOZ-u związanych z prowadzoną przez ten zakład działalnością w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.

Maksymalna stawka podatku od tych pomieszczeń ma wynieść 4,27 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum