Piotrków Trybunalski: zarzut wobec lekarki za odmowę pobrania krwi do badań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2008 16:03

Do pięciu lat więzienia może grozić 35-letniej lekarce ze szpitala w Piotrkowie Trybunalskim, podejrzanej o utrudnianie postępowania przygotowawczego prowadzonego przez policję.

Według policji, lekarka odmówiła pobrania krwi od zatrzymanego mężczyzny w celu stwierdzenia, czy jest on nosicielem HIV lub żółtaczki, argumentując to brakiem jego zgody. Kobieta miała odmówić także pobrania krwi od policjantów, których wcześniej podrapał i pogryzł zatrzymany mężczyzna.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka piotrkowskiej policji Małgorzata Para, policyjny patrol zatrzymał w jednym z mieszkań przy ulicy Sulejowskiej awanturującą się agresywną parę. 30-letni mężczyzna i 23-kobieta szarpali się z funkcjonariuszami używając wobec nich słów wulgarnych. Dodatkowo mężczyzna próbował wyciągnąć jednemu z policjantów broń z kabury. Wspólnie z drugim patrolem policjanci zatrzymali agresorów i przewieźli ich do piotrkowskiego szpitala.

Do szpitala pojechali również funkcjonariusze w celu opatrzenia zadrapań i śladów pogryzienia.

- W przypadku policjantów istniało uzasadnione podejrzenie, że mogli zostać zakażeni wirusem HIV lub żółtaczki, gdyż zatrzymany mężczyzna znany był z kontaktów ze środowiskiem narkomanów - wyjaśniła Para.

Według policji 35-letnia lekarka - specjalista od chorób zakaźnych - odmówiła pobrania krwi od zatrzymanego, jak i od policjantów. Skierowała ich do szpitala w Łodzi. Dopiero tam od wszystkich została pobrana krew.

- Po ustaleniu z piotrkowską prokuraturą 35-letniej lekarce przedstawiono zarzut utrudniania postępowania przygotowawczego - dodała Para. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności. Po przesłuchaniu lekarka została zwolniona do domu.

Do momentu nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza dyrekcji szpitala w tej sprawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum