Pielęgniarki przeciwne zapisowi o karach pieniężnych

Autor: Nasz Dziennik/Rynek Zdrowia • • 28 września 2010 10:43

W opinii pielęgniarek, w projekcie ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej brakuje zapisu o płacy minimalnej. Nie zgadzają się za to na kary pieniężne dla pielęgniarek.

Pielęgniarki przeciwne zapisowi o karach pieniężnych
Jak podkreśla Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w rozmowie z Naszym Dziennikiem, projekt wymaga wielu poprawek. Pielęgniarki zamierzają m.in. postulować o zniesienie zapisu o karach pieniężnych dla pielęgniarek, gdyż zawiera on kwoty nieadekwatne do pielęgniarskich wynagrodzeń.

Niepokoi ich też brak zapisu o płacy minimalnej oraz wymogi, które pielęgniarki i położne musiałby spełnić przy powrocie do wykonywania zawodu. Kaczmarska zaznacza, że jest to niepotrzebne utrudnienie przy rynku pracy, na którym coraz mniej jest pielęgniarek oraz chętnych do zdobywania tego zawodu.

Wiceprzewodnicząca OZZPiP podkreśla też, że pielęgniarki nie otrzymały żadnych zapewnień, iż z faktu nadania im ochrony należnej funkcjonariuszowi publicznemu będą płynąć jakieś dodatkowe uprawnienia.

Zgodnie z założeniami ustawy, uznanie pielęgniarek i położnych za funkcjonariuszy publicznych oznaczałoby, że zgodnie z Kodeksem Karnym, za ich znieważanie podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, groziłoby karą grzywny, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności do roku.

Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum