Pielęgniarki fałszowały dokumentację medyczną? Prokuratura umorzyła postępowanie

Autor: oprac. SzB • Źródło: RDC, Rynek Zdrowia04 lipca 2022 15:00

Prokuratura Rejonowa w Siedlcach umorzyła postępowanie w sprawie kilkunastu pielęgniarek z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego, które miały w sposób rażący naruszyć prowadzenie dokumentacji medycznej.

Pielęgniarki fałszowały dokumentację medyczną? Prokuratura umorzyła postępowanie
Pielęgniarki fałszowały dokumentację medyczną? Prokuratura umorzyła postępowanie. Fot. Facebook szpitala w Siedlcach
  • Prokuratura Rejonowa w Siedlcach umorzyła postępowanie w sprawie kilkunastu pielęgniarek z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego
  • Chodziło o rażące naruszenia w prowadzeniu dokumentacji medycznej
  • Jak się okazało, wpisy te nie zostały sfingowane - poinformowała Katarzyna Wąsak, prokurator Prokuratury Rejonowej w Siedlcach w rozmowie z "Radiem Dla Ciebie". 

Pielęgniarki fałszowały dokumentację medyczną? Prokuratura umorzyła postępowanie

Prokuratura Rejonowa w Siedlcach umorzyła postępowanie w sprawie kilkunastu pielęgniarek z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego - poinformowało "Radio Dla Ciebie". Chodziło o rażące naruszenia w prowadzeniu dokumentacji medycznej.

- Jak ustalono w toku postępowania, w przedłożonej dokumentacji medycznej znajdowały się rzeczywiście wpisy, które były dokonywane już po wykonaniu czynności medycznych wobec pacjentów, ale jak się okazało, wpisy te dokumentowały rzeczywiste czynności, które pielęgniarki wykonywały wobec tych osób - wyjaśnia, w rozmowie z dziennikarką "RDC", Katarzyna Wąsak, prokurator Prokuratury Rejonowej w Siedlcach. 

Dodała jednak, że były także wpisy po terminie, które "mogą być rozpatrywane w kategoriach przewinienia służbowego". Nie jest to jednak przestępstwo. W związku z tym, postępowanie zostało umorzone.  

Dyrekcja zwolniła pielęgniarki we wrześniu ubiegłego roku

Przypomnijmy, że dyrekcja Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego zwolniła dyscyplinarnie 13 pielęgniarek i zawiadomiła prokuraturę we wrześniu ubiegłego roku. Pielęgniarki zapowiedziały wówczas złożenie odwołania do sądu. 

Zakładowa Organizacja Związkowa Okręgowego Związku Pielęgniarek i Położnych działająca przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach wydała w tym temacie w ubiegłym roku oświadczenie, którego pełną treść zamieściliśmy na naszych łamach we wrześniu 2021.

W ocenie Związku, pielęgniarki nie naruszyły w żaden sposób obowiązków pracowniczych, a co za tym idzie: pracodawca nie mógł rozwiązać z nimi umów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum