Pielęgniarki będą stwierdzać zgon? Jest wniosek o rozpoczęcie prac nad rozszerzeniem uprawnień

Autor: Mariusz Polak • Źródło: NRPiP/Rynek Zdrowia07 lipca 2022 11:00

Konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej Izabela Kaptacz wystąpiła z wnioskiem o rozpoczęcie prac, mających nadać pielęgniarkom uprawnienia do stwierdzania zgonu. - Jest dużo argumentów za przyznaniem takich uprawnień, ale było też sporo głosów sceptycznych - przyznaje prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.

Pielęgniarki będą stwierdzać zgon? Jest wniosek o rozpoczęcie prac nad rozszerzeniem uprawnień
Pielęgniarki będą stwierdzać zgon? Fot. PAP/Jakub Kamiński
  • Nadanie uprawnień do stwierdzania zgonu przez pielęgniarki pracujące w opiece paliatywnej były głównym tematem ostatniego posiedzenia Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
  • Z wnioskiem o rozpoczęcie prac nad rozszerzeniem uprawnień pielęgniarek wystąpiła Izabela Kaptacz, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej
  • Zdaniem prezes NRPiP brak precyzyjnych regulacji oraz braki kadrowe powodują problemy z szybkim stwierdzaniem zgonów, co szczególnie nasiliło się w trakcie pandemii koronawirusa
  • Zofia Małas tłumaczy, że ostateczną rekomendację w sprawie orzekania zgonów przez pielęgniarki pracujące w opiece paliatywnej samorząd wyda po wrześniowym spotkaniu z konsultant Kaptacz

Pielęgniarki będą stwierdzać zgon?

W trakcie ostatniego posiedzenia Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych głównym tematem była kwestia nadania uprawnień do stwierdzania zgonu przez pielęgniarki pracujące w opiece paliatywnej.

- Jest przeogromny problem w szybkim stwierdzeniu zgonu pacjenta w chorobie terminalnej i uzyskaniu o tym zaświadczenia, ponieważ z jednej strony jest to nieuregulowane, a z drugiej brakuje specjalistów o orzekaniu o zgonach - mówi prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.

- Dawniej robił to lekarz rodzinny, lekarz opieki paliatywnej, ale ponieważ są ogromne braki specjalistów, to powstał problem, który szczególnie nasilił się w trakcie pandemii COVID-19 - dodaje.

Z takowym wnioskiem o rozpoczęcie prac mającym nadać pielęgniarkom uprawnienia do stwierdzania zgonu wystąpiła Izabela Kaptacz, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

- Jako Prezydium NRPiP zaprosimy panią konsultant na wrześniowe posiedzenie, ponieważ jest dużo argumentów za przyznaniem takich uprawnień, ale było też sporo głosów sceptycznych - przyznaje Małas. 

- Wśród lekarzy toczy się długa już dyskusja czy lekarze dentyści mogliby orzekać o zgonach i tam też nie doszło do konsensusu. Dlatego my też nie możemy szybko, jednoznacznie dać odpowiedź Ministerstwu Zdrowia, gdzie toczą się dyskusje o poszerzeniu uprawnień w opiece paliatywnej - tłumaczy.

- My jako samorząd ostatecznie wypowiemy się w tej sprawie na wrześniowym posiedzeniu Prezydium NRPiP - dodaje szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Lekarze rodzinni apelują o powoływanie koronerów

Problem ze stwierdzaniem zgonów, w różnych przypadkach, wraca co rusz.  

- Zmarł w mieszkaniu mężczyzna, rodzina znalazła go po kilku dniach od zgonu. Awanturują się w przychodni, aby natychmiast ktoś przyszedł i stwierdził zgon. Dzwonią na policję ze skargą na lekarkę. Lekarka ma umówionych 20 pacjentów, nie może wyjść z przychodni. Koroner? Nie ma - opisywała na Twitterze sytuację z ubiegłego tygodnia Joanna Zabielska-Cieciuch, kierownik NZOZ "Przychodnia Rodzinna" w Białymstoku.

- Władze Białegostoku nie miały potrzeby powoływania koronera. Ale pretensje są do lekarza, a nie prezydenta miasta - dodała ekspertka Porozumienia Zielonogórskiego.

W maju opisywała zaś przypadek, gdy w godzinach porannych zmarł młody pacjent chorujący na raka. Lekarz z hospicjum był wtedy na urlopie i do stwierdzenia zgonu trzeba było wezwać lekarza z przychodni, który mógł przyjechać dopiero po zakończeniu przyjmowania umówionych pacjentów.

Lekarze POZ zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim wielokrotnie apelowali, że obowiązek stwierdzania zgonu powinien być całkowicie z nich zdjęty i przekazany koronerom.

Podkreślają, że gdyby byli powoływani tacy lekarze, nie dochodziłoby do bulwersujących - opisywanych przez media sytuacji - gdy np. zwłoki osoby nagle zmarłej na ulicy godzinami tam pozostawały, bo nie można znaleźć lekarza, który stwierdziłby zgon.

Dyskusja o powołaniu koronerów, lekarzy zatrudnianych z urzędu, wyspecjalizowanych w orzekaniu o zgonie, trwa od lat, ponieważ przepisy regulujące stwierdzanie zgonu są archaiczne, mają ponad 60 lat

Określa je bowiem ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku i rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 1961 roku w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny.

Ratownik medyczny jak koroner

Przypomnijmy, że kompetencje o stwierdzaniu zgonu być może nabędą również ratownicy medyczni.

W trakcie konsultacji publicznych projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych zgłoszono poprawki m.in. dotyczące takowych możliwości.

- Ratownik medyczny podejmuje decyzję, a po kilku godzinach przychodzi lekarz, żeby na podstawie decyzji ratownika wystawić kartę zgonu. Niepotrzebnie zabiera się czas lekarzom POZ - argumentowała w zgłoszonych poprawkach Krajowa Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność.

- W obecnym stanie prawnym ratownik medyczny nie może stwierdzić zgonu, nawet gdy jest ewidentny, np. gdy doszło do dekapitacji i poszkodowany ma uciętą głowę. Musi wzywać zespół specjalistyczny, który jeździ z lekarzem - zauważył Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

W uwzględnionych uwagach do projektu ustawodawca zapisał, że "proponuje się w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych, aby zgon i jego przyczyna ustalana była przez kierownika zespołu ratownictwa medycznego, jeżeli zgon nastąpił w trakcie akcji medycznej, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum