Pielęgniarki apelują do RPO z prośbą o interwencję ws. nakazu pracy

Autor: Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2020 10:47

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe  zwróciło się w czwartek (16 kwietnia) z apelem do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję w związku ze zgłaszanymi nieprawidłowościami w powoływaniu przez poszczególnych wojewodów pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych do walki z pandemią COVID-19.

Pielęgniarki zgłaszają wiele nieprawidłowości dot. tej kwestii Fot. Shutterstock

Pielęgniarki zwracają się do RPO o ustalenie czy nie dochodzi do naruszania praw obywateli w kontekście działań między innymi wojewody mazowieckiego, którzy chaotycznie i bez dogłębnej analizy stanu faktycznego podejmują decyzje dot. nakazu pracy.

Ich zdaniem dochodzi także do naruszeń obowiązującej ustawy z 9 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, bowiem na terenie woj. mazowieckiego zostają kierowane do pracy przy zwalczaniu epidemii osoby wyłączone na mocy tej ustawy.

Jak napisano w apelu, w demokratycznym kraju łamane są zasady respektowania ustaw przez przedstawicieli prawa. Ustawa nie może nakazywać pracy osobom, gdzie pracownik ma podjąć opiekę niezgodną z samym aktem prawnym (jedna osoba na dyżurze ma sprawować opiekę nad chorymi potwierdzonymi testem na obecność COVID-19 i potencjalnie zdrowymi).

Jak przykład autorzy apelu podają placówkę w Warszawie przy ul. Bobrowieckiej 9, „gdzie pielęgniarki i położne nie mogą być stawiane wobec groźby łamania zasad regulujących wykonywanie zawodu i generujących konflikty etyczne”.

Więcej: pielegniarkicyfrowe.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum