Pielęgniarka może odmówić. Chodzi o dożylne i domięśniowe podanie leku w domu

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia, prawo.pl16 lutego 2022 14:05

Pielęgniarki rodzinne i środowiskowe mają w zakresie swoich uprawnień m.in. podawanie leków drogą dożylną i w iniekcjach domięśniowych w domu pacjenta. Podania odbywają się na zlecenie lekarza. Jak przepisy i zalecenia opisują uprawnienia i odpowiedzialność pielęgniarek w tym zakresie?

Pielęgniarka może odmówić. Chodzi o dożylne i domięśniowe podanie leku w domu
Pielęgniarki rodzinne mogą omówić podania leku na zlecenie w domu pacjenta. Kiedy? Fot. AdobeStock
  • To lekarz decyduje o wyborze leku, dawce i drodze podania wystawiając zlecenie dla pielęgniarki i w tym zakresie ponosi odpowiedzialność
  • Pielęgniarka czy położna może odmówić wykonania zlecenia lekarskiego w opisanych prawem przypadkach
  • Szczególne uregulowania dotyczą podań leków drogą domięśniową i dożylną u dzieci

Podanie leku w domu. Pielęgniarka wykonuje zlecenie, odpowiada lekarz

Obecnie obowiązuje opinia konsultanta krajowego ds. pielęgniarstwa rodzinnego w sprawie podawania przez pielęgniarki środowiskowe/ rodzinne leków drogą dożylną (w tym wlewów kroplowych) oraz leków podawanych w iniekcjach domięśniowych (takich jak żelazo, antybiotyki) z 10 marca 2015 r.

Konsultant krajowa w dz. pielęgniarstwa rodzinnego Beata Ostrzycka w omówieniu opinii dla portalu prawo.pl podkreśla, że podawanie leków drogą dożylną lub domięśniową przez pielęgniarki środowiskowe/rodzinne jest realizacją wydanego zlecenia lekarskiego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. To lekarz decyduje o leczeniu, dawce leku, drodze podania. Za to również ponosi odpowiedzialność.

Pielęgniarki podając lek na zlecenie lekarza mają obowiązek zapoznać się z ulotką producenta dołączoną do leku i przestrzegać jego zaleceń lub zaleceń lekarza - zaznacza konsultant krajowa w dz. pielęgniarstwa rodzinnego. Co istotne, konsultant zaleca, by w razie sprzeczności z zaleceniami bezpieczeństwa jakie podaje producent leku a zleceniem lekarskim skonsultować się z lekarzem.

Pielęgniarka może odmówić wykonania zlecenia lekarskiego. Kiedy?

Pielęgniarka/położna może odmówić wykonania zlecenia lekarza podania leku pacjentowi, jeżeli jest to niezgodne jej sumieniem lub z zakresem posiadanych kwalifikacji. Odmowa musi być uzasadniona pisemnie. To postępowanie określa art. 12 ust. 2 ustawy z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej.

Pielęgniarka/położna nie może natomiast odmówić wykonania zlecenia lekarza, jeśli zwłoka w jego wykonaniu mogłaby spowodować stan nagłego zagrożenia zdrowotnego u pacjenta. Na taką sytuację wskazuje art. 12 ust. 1 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Podczas realizacji wydanego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego zlecenia lekarskiego, zawierającego nazwę i dawkę leku, drogę podania, czasokres, które w pełni pokrywają się z charakterystyką produktu leczniczego oraz gdy preparat dopuszczony jest do leczenia ambulatoryjnego, dostępny na receptę i nie jest zarezerwowany tylko do leczenia w warunkach szpitalnych nie zachodzą podstawy do odmowy wykonania takiego zlecenia przez pielęgniarkę - zaznacza konsultant krajowa w dz. pielęgniarstwa rodzinnego w opinii publikowanej w prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum