Piecha: ustawa antynikotynowa musi być głosowana

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2010 13:55

Mimo zastrzeżeń co do zgodności tzw. ustawy antynikotynowej z prawem UE, musi ona być głosowana w Sejmie przekonuje Bolesław Piecha.

Piecha: ustawa antynikotynowa musi być głosowana

Departament Prawa Unii Europejskiej w ministerstwie spraw zagranicznych, w przesłanej do sejmowej komisji zdrowia opinii do projektu ustawy, zaznaczył, że opracowany przez komisję projekt podlega notyfikacji przez UE ze względu na fakt, że niektóre z zawartych w nim przepisów stanowią przepisy techniczne. Piecha podkreślił, że nie rozumie intencji DPUE, który zgłasza zastrzeżenie dopiero teraz, pomimo że treść ustawy znał od dłuższego czasu.

– Kwestionowane są niektóre poprawki, a nie cała ustawa. Chodzi np. o zmianę zakazującą obrotu e-papierosami, ale przecież komisja zdrowia wydała negatywną opinię o tej poprawce – powiedział Piecha.

Chodzi o poprawki zgłoszone przez posła Marka Wikińskiego w imieniu Lewicy. Jedna z nich definiuje reklamę wyrobów tytoniowych jako „publiczne rozpowszechnianie". W opinii ministerstwa, taka definicja, przy jednoczesnym braku doprecyzowania pojęcia „publiczne", może prowadzić do interpretacji, że będą nią jedynie działania skierowane do szerszego kręgu adresatów i mające znaczny zasięg. Taka definicja znajduje się także w obowiązującej dziś ustawie.

Druga poprawka, do której DPUE zgłosił zastrzeżenia, wprowadza zakaz produkcji i wprowadzania do obrotu wyrobów do palenia, które imitują wyroby tytoniowe, a także inhalatorów nikotyny oraz wyrobów służących inhalowaniu produktów spalania substancji innych niż tytoń.

W opinii DPUE, produkty takie powinny być co do zasady dopuszczone do swobodnego obrotu w Polsce, jeśli zostały legalnie wyprodukowane w innym kraju należącym do UE. Zdaniem departamentu, cel, jakim jest zapewnienie ochrony zdrowia publicznego, może być osiągnięty poprzez zastosowanie „mniej uciążliwego środka", czyli przez umieszczenie stosownych ostrzeżeń - tak samo, jak w przypadku papierosów.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w trzecim czytaniu PO będzie dążyć do wprowadzenia poprawki umożliwiającej tworzenie palarni w barach, restauracjach i dyskotekach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum