Piecha również przeciwny zniesieniu stażu podyplomowego i LEP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2010 21:06

Poseł Bolesław Piecha (PiS) uważa, że Lekarski Egzamin Państwowy jest pewnym obiektywnym sposobem rankingowania kandydatów do określonych specjalizacji.

Były wiceminister zdrowia i przewodniczący sejmowej komisji zdrowia skomentował nowelizację ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz nowelizację prawa farmaceutycznego, które przyjął rząd.

– Z własnego doświadczenia wiem, jak staż jest ważny. Wiem też, że Lekarski Egzamin Państwowy jest pewnym obiektywnym sposobem rankingowania kandydatów do określonych specjalizacji. Wydaje mi się, że te decyzje o zniesieniu stażu i rezygnacji z LEP są przedwczesne, jeżeli nie chybione. Środowiska – rektorzy akademii medycznych, samorząd lekarski – bardzo by chciały, by liczba lekarzy się zwiększyła, ale niekoniecznie kosztem tego, że leczyliby nas lekarze, co prawda lepiej opłacani, ale z niższymi kwalifikacjami.

Zdaniem posła zniesienie stażu podyplomowego i LEP motywowane jest oszczędnościami, a z drugiej strony tym, że przybędzie lekarzy,  co z pewnością się – uważa – nie sprawdzi.

– Co najwyżej, ci, którzy pracują, a mogliby pójść na emeryturę, będą mogli pójść prędzej. Lekarzy nie przybędzie ich z dnia na dzień... Najwcześniej za pięć, sześć lat – ocenia Bolesław Piecha.

Do projektu ustawy o prawie farmaceutycznym, poseł Piecha nie ma żadnych poważniejszych zastrzeżeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum