Pięć lat więzienia za niewłaściwie przechowywanie szczepionek?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 10 października 2018 21:08

Państwo musi chronić obywateli zanim dojdzie do realnego zagrożenia życia lub zdrowia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości, prof. Marcin Warchoł, komentując przygotowany przez resorty sprawiedliwości i zdrowia projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego.

Chodzi o sytuacje, gdy po zepsuciu się chłodziarki kierownik placówki lub osoba odpowiedzialna będą nadal przechowywali lek w celu jego podania. Fot. Shutterstock

Zgodnie z nowelą nawet pięć lat pozbawienia wolności będzie grozić lekarzom i aptekarzom odpowiedzialnym za złe przechowywanie produktów medycznych.

Jak tłumaczy wiceminister Warchoł, karanie za spowodowanie czyjejś śmierci albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu to ostateczność i lepiej, gdy penalizowane są czyny, które do tego mogą doprowadzić. Dodaje, że "oczywiście nie ma planów wsadzania lekarzy i aptekarzy do zakładów karnych", a chodzi jedynie o to, by surowa sankcja działała odstraszająco.

Wiceszef resortu sprawiedliwości zapewnia, że celem nowego prawa nie jest karanie kogoś, komu zepsuje się lodówka, ale chodzi o sytuacje, gdy po zepsuciu się chłodziarki kierownik placówki lub osoba odpowiedzialna będą nadal przechowywali lek w celu jego podania.

Jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzegło, że śledczy często sprawdzają, czy doszło do skutku w postaci pogorszenia się stanu zdrowia - i jeśli nie, umarzają postępowanie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum