Philips: ugoda ws. korupcji w Polsce

Autor: CBA, RZ/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2013 11:15

W związku z korupcją, której dopuścił się oddział Philipsa w Polsce, firma zapłaciła w USA 4,5 mln dol. kary. Kara wiąże się z zawarciem ugody z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd i obejmuje przepadek zysków oraz zwrot kosztów postępowania poniesionych przez Komisję - czytamy na stronie cba.gov.pl.

Philips: ugoda ws. korupcji w Polsce
Porozumienie pozasądowe zamyka procedury przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. W Polsce proces podejrzanych o udział w procederze,  toczy się swoim trybem.

Pod koniec 2010 r. poznańska prokuratura oskarżyła o przyjmowanie i wręczanie łapówek 23 osoby, wśród nich dyrektorów szpitali ze Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia oraz byłych pracowników holenderskiego koncernu. Akt oskarżenia objął m.in. byłego szefa działu medycznego i dawnego kierownika regionalnego oddziału Philips Polska. Wszystkim oskarżonym prokuratura zarzuciła popełnienie łącznie 90 przestępstw.

Według śledczych łapówki w zamian za wybór sprzętu jednego producenta przyjmowali w latach 1999-2006 ówcześni dyrektorzy i inne osoby funkcyjne placówek medycznych, m.in.: w Chorzowie, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Wrocławiu, Raciborzu, Bielsku-Białej i Sosnowcu. Wartość kontraktów wynosiła od ok. 100 tys. zł do kilku mln zł.

Proceder polegał na wprowadzaniu do specyfikacji istotnych warunków zamówienia takich parametrów technicznych sprzętu medycznego, by ograniczyć dostęp do przetargu oferentom, którzy zaproponowali dostawę urządzeń innych producentów niż Philips.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum