Pełnomocnik opiekuńczy dla seniora: powinien decydować sam zainteresowany
Jak wskazuje Michał Wieczorek, rzecznik prasowy Rady Izby Notarialnej w Poznaniu, w przepisach brakuje możliwości ustanowienia pełnomocnika opiekuńczego dla osoby starszej.

Jak zauważa, pytania rodzin o prawne uregulowanie sytuacji bliskiej osoby, która np. cierpi na chorobę Alzheimera, w zakresie dalszego zarządzania majątkiem lub podejmowania decyzji leczniczych i medycznych są bardzo częste - informuje Rzeczpospolita.
Obecnie dorosły, sprawny psychicznie, nie może wybrać zaufanego opiekuna, którego upoważni do dokonywania określonych działań o charakterze osobistym i majątkowym, gdyby on sam doznał w przyszłości zaburzeń psychicznych. W tej kwestii decyduje sąd, biorąc pod uwagę sugestie rodziny. Sam zainteresowany nie może już samodzielnie decydować.
Dlatego notariusze sygnalizują potrzebę wprowadzenia przepisów o pełnomocnictwie opiekuńczym, by senior mógł wskazać specjalnego pełnomocnika, który zatroszczy się o jego zdrowie i majątek w przypadku zaburzeń umysłowych, obniżenia sprawności umysłu czy otępienia.
Więcej: rp.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)