PAP, Rynek Zdrowia | 23-04-2021 12:24

Paszporty unijne dla zaszczepionych - to już pewne, że będą

UE przygotowuje się do wejścia w życie w połowie czerwca przepisów o paszportach dla zaszczepionych przeciw Covid-19 - potwierdza rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

UE przygotowuje się do wejścia w życie w połowie czerwca przepisów o paszportach dla zaszczepionych. Fot. PTWP

  • Prace w Unii Europejskiej nad systemem zaświadczeń dot. COVID-19 są na ukończeniu
  •  W Polsce chcemy nazywać to certyfikatem, nie paszportem - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz
  • Pod ręką w każdej chwili będziemy mieli udokumentowany fakt zaszczepienia

Pod koniec marca Parlament Europejski postanowił przyspieszyć procedurę zatwierdzenia "Zielonego Certyfikatu Cyfrowego", czyli zaświadczenia, które ma pozwolić m.in. na bezpieczne i swobodne przemieszczanie się. PE planuje zakończyć proces w czerwcu.

Prace nad paszportami szczepionkowymi - na ukończeniu

- Rozwiązanie jest wdrażane na poziomie Unii Europejskiej, Polska uczestniczy w tych rozmowach. Prace są na ukończeniu - poinformował Wojciech Andrusiewicz na konferencji w Warszawie w piątek (23 kwietnia) rzecznik MZ, odpowiadając na pytania mediów.

W czwartek rzecznik Komisji Europejskiej ds. gospodarki cyfrowej Johannes Bahrke przekazał, że przedstawiciele państw członkowskich uzgodnili wytyczne opisujące główne specyfikacje techniczne dotyczące wdrażania systemu (tzw. paszportów szczepień).

Specyfikacja techniczna obejmuje strukturę danych i mechanizmy kodowania, w tym kod QR, który zapewni, że wszystkie certyfikaty, zarówno cyfrowe, jak i papierowe, będą mogły być odczytywane i weryfikowane w całej UE.

W Polsce będzie certyfikat szczepionkowy

Ja powiedział Andrusiewicz "nie chciałby mówić o jakichkolwiek paszportach. Dla nas paszporty to rzecz pejoratywna".

- Jeżeli mielibyśmy mówić, to o certyfikatach i ich zaletach - tym, że pod ręką w każdej chwili będziemy mieli udokumentowany fakt zaszczepienia, negatywnego wyniku testu, czy wyzdrowienia - mówił Andrusiewicz.

- UE przygotowuje się do wejścia w życie tych przepisów na połowę czerwca, ale te dyskusje jeszcze trwają - dodał.