Parlamentarzyści chcą powrotu pielęgniarek rodzinnych

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2011 10:12

Posłanka Bożena Szydłowska (PO) oraz grupy 14 innych posłów złożyła interpelację poselską, która dotyczy powrotu na rynek medyczny pielęgniarek rodzinnych.

Parlamentarzyści chcą powrotu pielęgniarek rodzinnych

Od  2004 r., kiedy weszła w życie ustawa o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, została zniesiona definicja pielęgniarki rodzinnej (pielęgniarki środowiskowej) świadczącej usługi medyczne w domu pacjenta. Została ona zastąpiona pojęciem pielęgniarki POZ.

Posłanka przypomina, że zmiana ta od początku wzbudziła ogromny sprzeciw środowiska pielęgniarek.

W interpelacji posłowie zwracają uwagę, że konsekwencją wykreślenia definicji pielęgniarki rodzinnej, której głównym miejscem wykonywania świadczeń było środowisko zamieszkania pacjenta, i zastąpienie jej definicją pielęgniarki POZ wykonującej świadczenia przede wszystkim w gabinecie jest drastyczny spadek poziomu świadczonych usług.

Dodatkowo, parlamentarzyści zwracają uwagę na fakt, że z powodu braku pielęgniarek rodzinnych w systemie, ciężko chorzy ludzie muszą zgłaszać się do przychodni po to, żeby pielęgniarka wykonała np. zastrzyk. Wcześniej pielęgniarka rodzinna mogła wykonać taki zabieg w domu chorego.

Posłowie podkreślają, że opieka zdrowotna świadczona w domu pacjenta jest nie tylko skuteczna, ale także należy do najtańszych form opieki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum