Parlamentarzyści chcą powrotu pielęgniarek rodzinnych
Posłanka Bożena Szydłowska (PO) oraz grupy 14 innych posłów złożyła interpelację poselską, która dotyczy powrotu na rynek medyczny pielęgniarek rodzinnych.

Od 2004 r., kiedy weszła w życie ustawa o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, została zniesiona definicja pielęgniarki rodzinnej (pielęgniarki środowiskowej) świadczącej usługi medyczne w domu pacjenta. Została ona zastąpiona pojęciem pielęgniarki POZ.
Posłanka przypomina, że zmiana ta od początku wzbudziła ogromny sprzeciw środowiska pielęgniarek.
W interpelacji posłowie zwracają uwagę, że konsekwencją wykreślenia definicji pielęgniarki rodzinnej, której głównym miejscem wykonywania świadczeń było środowisko zamieszkania pacjenta, i zastąpienie jej definicją pielęgniarki POZ wykonującej świadczenia przede wszystkim w gabinecie jest drastyczny spadek poziomu świadczonych usług.
Dodatkowo, parlamentarzyści zwracają uwagę na fakt, że z powodu braku pielęgniarek rodzinnych w systemie, ciężko chorzy ludzie muszą zgłaszać się do przychodni po to, żeby pielęgniarka wykonała np. zastrzyk. Wcześniej pielęgniarka rodzinna mogła wykonać taki zabieg w domu chorego.
Posłowie podkreślają, że opieka zdrowotna świadczona w domu pacjenta jest nie tylko skuteczna, ale także należy do najtańszych form opieki.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)