Parlament Europejski wypowie się ws. prawa do aborcji

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2015 19:54

We wtorek (9 czerwca) europosłowie będą głosować nad tzw. Raportem Noichl. To kontrowersyjny dokument, który wprowadza m.in. prawo do legalnej aborcji i zaleca usunięcie zaburzeń tożsamości płciowej z listy chorób.

Parlament Europejski wypowie się ws. prawa do aborcji

Na głos przeciwko wprowadzeniu "Projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie strategii UE na rzecz równości kobiet i mężczyzn w okresie po 2015 r.", czyli Raportu Noichl, liczy blisko 75 tys. Polaków, którzy podpisali się pod apelem zamieszczonym na stronie internetowej fundacji Citizen GO. Jego treść trafiła również do części polskich eurodeputowanych.

Przeciwnicy wprowadzenia rezolucji w życie wymieniają kilka punktów, które uznają za niedopuszczalne. Jednym z nich jest punkt 59., według którego Komisja Europejska ma zachęcać kraje członkowskie do "promowania (medycznego) wspierania płodności oraz do położenia kresu dyskryminacji w dostępie do leczenia niepłodności i technik wspomaganego rozrodu".

Kolejne zarzuty dotyczą także punktu 67. Wzywa on z kolei Komisję do udzielenia wsparcia państwom tworzącym uniwersyteckie instytuty badań nad płcią i badań feministycznych. Organizatorzy apelu są przeciwni także pomysłowi legalnej aborcji, o którym mowa w 52. punkcie raportu.

Raport Noichl ma być niezgodny też m.in. z Uchwałą Sejmu z 11 kwietnia 2003 r. - Polskie prawodawstwo w zakresie moralnego ładu życia społecznego, godności rodziny, małżeństwa i wychowania oraz ochrony życia nie podlega żadnym ograniczeniom w drodze regulacji międzynarodowych - zapisano w dokumencie.

Autorką projektu jest niemiecka eurodeputowana z ramienia SPD Maria Noichl. Jej raport został już przyjęty przez Komisją Praw Kobiet i Równouprawnienia. Posłowie podejmą decyzję o ewentualnym przyjęciu raportu podczas wtorkowego głosowania. Jeśli projekt rezolucji zostanie przyjęty, wyznaczona w nim strategia działania będzie obowiązywać przez pięć lat.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum