Paragony fiskalne uproszczone, tajemnica lekarska zachowana

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 18 września 2013 10:19

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z uznaniem przyjęli stanowisko ministra finansów w sprawie uproszczenia od 1 października paragonów fiskalnych wystawianych przez lekarzy.

Paragony fiskalne uproszczone, tajemnica lekarska zachowana
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiosną 2013 r. Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany, które miały polegać na tym, że lekarze na dokumentach fiskalnych szczegółowo rozpisywaliby wykonane usługi medyczne. PPOZ uznało, że jest to sprzeczne z ustawą o zawodzie lekarza i zawnioskowało do ministra finansów Jacka Rostowskiego o doprecyzowanie, co - według nowych regulacji - ma zawierać wystawiany przez lekarzy paragon.

Ostatecznie tytuł usługi na paragonie będzie ten sam, nawet w przypadku różnych cen. Wprowadzona zmiana wejdzie w życie 1 października br. - Stanowisko ministra dotyczy zarówno towarów, jak i usług - w tym usług medycznych. Interpretacja MF jednoznacznie rozwiewa wątpliwości podnoszone wiosną przez nasze środowisko, dotyczące tego, co ma zawierać paragon fiskalny - komentuje decyzję MF Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Wyjaśnia: - Dotąd na wydawanych pacjentom paragonach wpisywaliśmy "usługa medyczna", ”porada lekarska” itp., i to administracji podatkowej wystarczało. Zmiany jakie zamierzał wprowadzić minister finansów budziły kontrowersje, a zdaniem naszej organizacji i prezesa NIL naruszały prawo dotyczące tajemnicy lekarskiej.

Bożena Janicka zauważa, że fiskus nie jest uprawniony do tego, by być informowanym z paragonu, na co choruje pacjent. Tłumaczy, że pacjenci często domagają się, by na paragonie wpisać dane, które ich identyfikują (np. NIP lub PESEL). Następnie przedkładają rachunki lub paragony w rozmaitych instytucjach celem uzyskania zwrotu kosztów bądź dofinansowania. A to oznacza, że o chorobach pacjenta dowiedzą się zarówno urzędnicy skarbowi, jak też np. pracodawca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum