Paragony fiskalne uproszczone, tajemnica lekarska zachowana

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 18 września 2013 10:19

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z uznaniem przyjęli stanowisko ministra finansów w sprawie uproszczenia od 1 października paragonów fiskalnych wystawianych przez lekarzy.

Paragony fiskalne uproszczone, tajemnica lekarska zachowana

Wiosną 2013 r. Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany, które miały polegać na tym, że lekarze na dokumentach fiskalnych szczegółowo rozpisywaliby wykonane usługi medyczne. PPOZ uznało, że jest to sprzeczne z ustawą o zawodzie lekarza i zawnioskowało do ministra finansów Jacka Rostowskiego o doprecyzowanie, co - według nowych regulacji - ma zawierać wystawiany przez lekarzy paragon.

Ostatecznie tytuł usługi na paragonie będzie ten sam, nawet w przypadku różnych cen. Wprowadzona zmiana wejdzie w życie 1 października br. - Stanowisko ministra dotyczy zarówno towarów, jak i usług - w tym usług medycznych. Interpretacja MF jednoznacznie rozwiewa wątpliwości podnoszone wiosną przez nasze środowisko, dotyczące tego, co ma zawierać paragon fiskalny - komentuje decyzję MF Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Wyjaśnia: - Dotąd na wydawanych pacjentom paragonach wpisywaliśmy "usługa medyczna", ”porada lekarska” itp., i to administracji podatkowej wystarczało. Zmiany jakie zamierzał wprowadzić minister finansów budziły kontrowersje, a zdaniem naszej organizacji i prezesa NIL naruszały prawo dotyczące tajemnicy lekarskiej.

Bożena Janicka zauważa, że fiskus nie jest uprawniony do tego, by być informowanym z paragonu, na co choruje pacjent. Tłumaczy, że pacjenci często domagają się, by na paragonie wpisać dane, które ich identyfikują (np. NIP lub PESEL). Następnie przedkładają rachunki lub paragony w rozmaitych instytucjach celem uzyskania zwrotu kosztów bądź dofinansowania. A to oznacza, że o chorobach pacjenta dowiedzą się zarówno urzędnicy skarbowi, jak też np. pracodawca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum