Papierosy w biało-czarnych opakowaniach?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2008 14:49

Dzisiaj światowy Dzień Bez Papierosa! Brytyjski resort zdrowia ogłosił w sobotę, że nosi się z zamiarem likwidacji automatów do papierosów, zakazu ich sprzedaży w paczkach po 10 sztuk oraz nałożenia na producentów wymogu pakowania ich w czarno-białe opakowania bez eksponowania znaku towarowego.

Zlikwidowanie automatów oznaczałoby, że papierosów nie mogliby nabywać niepełnoletni. Planom tym towarzyszy zainaugurowana w telewizji przez władze akcja reklamowa mająca na celu uświadomienie rodzicom szkodliwych skutków palenia dla zdrowia dzieci.

Jeśli rozwiązania te zostaną zaaprobowane, będą miały zastosowanie w Anglii, Walii i Irlandii Płn. Wcześniej z podobną inicjatywą wystąpił autonomiczny rząd Szkocji, który nosi się z zamiarem usunięcia papierosów z widoku publicznego w sklepach, co oznaczałoby, iż byłyby one sprzedawane tylko spod lady.

Lobby występujące w obronie palaczy wskazuje, iż nie ma żadnych dowodów na poparcie tezy władz, iż seria drastycznych posunięć wymierzonych w palaczy będzie miała pozytywny wpływ na zniechęcenie młodzieży do palenia.

Przeciwnego zdania jest lobby antynikotynowe ASH, którego zdaniem proponowane rozwiązania przyniosą pozytywne, długofalowe skutki. W sondażu przeprowadzonym przez ośrodek YouGov wśród ok. 3,3 tys. Brytyjczyków 65 proc. ankietowanych poparło zlikwidowanie automatów do papierosów, zaś 43 proc. uznało, iż wprowadzenie neutralnych opakowań jest dobrym pomysłem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum