Palikot: propozycje podwyższenia kary za aborcję - drakońskie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2013 18:56

Przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot powiedział w Bydgoszczy, że propozycja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego zaostrzenia kary za aborcję jest rozwiązaniem drakońskim, fundamentalnym i antyeuropejskim.

Palikot powołał się na informacje w mediach, że Komisja Kodyfikacyjna przygotowała propozycje zmian w kodeksie karnym, przewidujące podwyższenie kary za aborcję i wprowadzenie pojęcia "dziecka poczętego".

Dotychczasowy art. 152 par. 1 kodeksu karnego "Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę podlega każe pozbawienia wolności do lat 3", miałby otrzymać brzmienie: "Kto powoduje śmierć dziecka poczętego niezdolnego do samodzielnego życia poza organizmem matki, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Lider Twojego Ruchu uznał, zaostrzanie kary za aborcję jest absurdalne z punktu widzenia prawa człowieka, w szczególności i "nie jest metodą do uzyskania celu, który się stawia przy takich problemach".

- Jeszcze gorsza w tym wszystkim, oprócz tego średniowiecznego pomysłu, żeby karać pięcioletnim więzieniem za dokonanie aborcji, jest próba zmiany języka i wprowadzenia do języka prawnego w miejsce płodu takich pojęć jak dziecko niepoczęte, czy dziecko poczęte - mówił Palikot.

Przewodniczący Twojego Ruchu zapowiedział, że Klub Twojego Ruchu w poniedziałek zażąda od ministra Biernackiego wyjaśnień w sprawie propozycji zaostrzenia kary za aborcję. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum