×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pacjentka wygrała ze szpitalem w sądzie. Interweniował Rzecznik Praw Pacjenta

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/RPP.gov.pl02 lutego 2023 15:30

Sąd Okręgowy w Katowicach przyznał pacjentce oraz jej mężowi odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć dziecka w trakcie porodu. W tej sprawie interweniował Rzecznik Praw Pacjenta.  Wyrok nie jest prawomocny.

Pacjentka wygrała ze szpitalem w sądzie. Interweniował Rzecznik Praw Pacjenta
Sprawa ciągnęła się ponad 10 lat. Fot. Shutterstock
  • Rzecznik Praw Pacjenta poinformował o wygranej w sądzie w procesie, dotyczącym śmierci dziecka w trakcie porodu
  • W tej sprawie Rzecznik Praw Pacjenta przeprowadził postępowanie wyjaśniające i stwierdził naruszenie praw pacjentki
  • Sąd w procesie cywilnym przyznał poszkodowanej oraz jej mężowi odszkodowanie i zadośćuczynienie. Wyrok jest nieprawomocny

Korzystny wyrok. Proces z udziałem rzecznika

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach po czterech latach procesu zapadł wyrok w sprawie śmierci dziecka w trakcie porodu. Sprawa dotyczy zdarzeń z 2012 r., kiedy to jesienią pacjentka w 9. miesiącu ciąży, trafiła na oddział szpitalny.

- Lekarze nie rozpoznali w porę zagrożenia i nie wykonali sugerowanych przez lekarza prowadzącego badań. Pomimo nieprawidłowego zapisu KTG wypisali kobietę do domu. Po trzech dniach pacjentka w dramatycznych okolicznościach wróciła do szpitala, jednak dziecka nie udało się już uratować. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Pacjenta - poinformował RPP. - Formą obrony położnej przed odpowiedzialnością było fałszowanie dokumentacji medycznej. Jednak osoby, które były winne zaniedbań w opiece nad pacjentką, w tym jeden z lekarzy, zostały prawomocnie skazane.

W tej sprawie rzecznik przeprowadził postępowanie wyjaśniające i stwierdził "naruszenie praw pacjentki do świadczeń zdrowotnych udzielanych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną oraz udzielanych z należytą starannością".

Po zakończeniu 7-letniego postępowania karnego, w styczniu 2019 roku, ruszył proces cywilny. Rzecznik Praw Pacjenta wziął udział w postępowaniu na prawach prokuratora po stronie pokrzywdzonej kobiety.

W grudniu 2022 roku Sąd Okręgowy w Katowicach przyznał kobiecie oraz jej mężowi odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć dziecka w trakcie porodu. Wyrok nie jest prawomocny.

- Wszystkie opinie biegłych, wydane w trakcie procesu, okazały się korzystne dla rodziców zmarłego dziecka - podsumowuje RPP.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze