Pacjentka straciła kawałek palca - wypadek czy samookaleczenie?

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2011 14:18

79-letnia kobieta po udarze mózgu, która nie jest w stanie sama się poruszyć, leżąc na oddziale neurologii Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie straciła część palca.

Jej dwie córki, pomagające przy pielęgnacji, w niedzielę 30 stycznia, podczas wizyty zauważyły, że mama na lewej ręce ma opatrunek. Okazało się, że ma wyrwany kawałek serdecznego palca, a palec środkowy jest stłuczony. Na barierce przy a także na ścianie, z głową pacjentki, była krew.

Córki przypuszczają, że ich matka zakleszczyła sobie przypadkowo palec w barierce łóżka i nikt tego nie zauważył. Siostry złożyły skargę u dyrektora szpitala. Ich zdaniem osoba po czwartym udarze, która nie jest w stanie nawet ruszyć ręką, nie mogła sama wyciągnąć zakleszczonej ręki, aby amputować sobie część palca. Kobiety złożyły też na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Aneta Artkowska-Leszcz, zastępująca rzeczniczkę prasową szpitala, po otrzymaniu informacji o wypadku, który miał miejsce w nocy z 29 na 30 stycznia, natychmiast zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

- W wyniku podjętych działań można stwierdzić, że z dużą dozą prawdopodobieństwa doszło do samookaleczenia wynikającego ze stanu klinicznego pacjentki. W naszej ocenie trudno było mu zapobiec nawet, jeżeli pielęgniarka stałaby przy pacjentce - stwierdza Aneta Artkowska-Leszcz.

"Szpital ponosi odpowiedzialność za zaistniałe zdarzenie. Podjęte zostaną działania mające na celu zapobieżenie podobnym wypadkom w przyszłości. Nigdy dotychczas nie miał miejsca podobny incydent..." - czytamy w piśmie skierowanym do naszej redakcji.

- Jest nam niezmiernie przykro, że doszło do nieszczęśliwego wypadku. Przepraszamy pacjentkę oraz jej najbliższych za dodatkowe cierpienia - dodaje Aneta Artkowska-Leszcz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum