×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pacjenci szkolą się, żeby skutecznie wpływać na decydentów

Autor: RR/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 24 listopada 2014 12:35Zaktualizowano: 24 listopada 2014 12:40

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie zainaugurowano II edycję projektu edukacji organizacji pacjenckich. Projekt dotyczy dialogu społecznego i partycypacji pacjentów w procesie podejmowania decyzji w ochronie zdrowia.

Pacjenci szkolą się, żeby skutecznie wpływać na decydentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W spotkaniu otwierającym cykl szkoleń i warsztatów wzięło udział ponad 40 liderów organizacji pacjenckich - poinformowała nas Magdalena Kołodziej, kierownik projektu Pacjenci Decydują.

Projekt został zainicjowany przez Fundację MY Pacjenci, prowadzony jest we współpracy z Fundacją Urszuli Jaworskiej, Fundacją Aktywnych Pacjentów ARGUS, Centrum Informacji o Leku oraz Fabryką Komunikacji Społecznej.

Podczas inauguracyjnego spotkania Rafał Szymczak z Fundacji ARGUS powiedział, że w ochronie zdrowia kapitał społeczny nie jest w pełni wykorzystany.

- Znacznie lepiej jako obywatele radzimy sobie ze wskazywaniem kierunków zmian w innych obszarach, takich jak: edukacja, ustawa śmieciowa czy wolność w Internecie niż w ochronie zdrowia. Warto wzmocnić głos pacjentów i obywateli w tym obszarze - apelował.

- Brak dialogu społecznego w zdrowiu powoduje, że od lat tworzymy złe prawo. Złe prawo oznacza system ochrony zdrowia, który ignoruje potrzeby pacjentów. Nic się nie zmieni dopóki nie zaprosimy pacjentów i innych uczestników dialogu o zdrowiu do stołu obrad - mówiła Urszula Jaworska.

Natomiast Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci, wskazała, że rolą organizacji pacjentów jest wspieranie administracji publicznej w podejmowaniu reform, które wychodzą naprzeciw potrzebom pacjentów i obywateli. Dlatego też, w ramach projektu Pacjenci Decydują zaplanowano w całej Polsce cykl 20 szkoleń rozwijających umiejętności dialogu społecznego w społeczności pacjenckiej oraz warsztatów poświęconych konsultacjom społecznym z zakresu ochrony zdrowia.

Jak poinformowała portalrynekzdrowia.pl Magdalena Kołodziej, w ramach projektu rozbudowana zostanie platforma internetowa porządkującą informacje na temat bieżących konsultacji społecznych i wspierająca proces zajmowania w nich stanowiska przez organizacje pacjenckie, pacjentów i obywateli.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze