Pacjenci nie dostają leku, a termin u lekarza przepada. Ważna zmiana na receptach i skierowaniach konieczna
Apel o wprowadzenie zmian na receptach oraz skierowaniach skierowano do Ministerstwa Zdrowia. - Wskazane by było, aby na wszystkich receptach, skierowaniach do specjalisty, na rehabilitację, na badania, wpisywana była końcowa data realizacji recepty czy skierowania - czytamy w interpelacji.

Pacjenci nie dostają leku, a termin u lekarza przepada
Apel o wprowadzenie ważnej zmiany na receptach oraz skierowaniach skierował do Ministerstwa Zdrowia poseł Kazimierz Matuszny. Chodzi o umieszczenie na wszystkich receptach oraz skierowaniach do specjalisty, na rehabilitację czy na badania (również w formie elektronicznej), wydawanych pacjentowi, końcowej daty realizacji recepty czy skierowania.
- System elektroniczny informuje farmaceutę o terminie ważności recepty i po jego upływie nie może już leku wydać. Na receptach nie ma informacji, do kiedy pacjent może wykupić lek. Fakt braku daty ważności jest jeszcze bardziej złożony przy chorobach przewlekłych. Pacjent dostanie wówczas receptę ważną na rok. Realizację musi rozpocząć w ciągu 30 dni od jej wystawienia, aby móc wykupić wszystkie przepisane leki. Takiej informacji także nie znajdzie na dokumencie, jakim jest recepta - argumentuje autor interpelacji.
Jak dodaje, również na skierowaniach nie ma informacji o terminie ważności.
- W praktyce nie wszystkie wydawane skierowania są ważne tak długo, jak długo istnieją przesłanki do skierowania na określone badania. O terminie konkretnych skierowań pacjent dowiaduje się dopiero podczas próby rejestracji do odpowiedniego podmiotu leczniczego - podkreśla Matuszny.
I dodaje, że "dla lepszej informacji pacjentów wskazane by było, aby na wszystkich receptach i skierowaniach wpisywana była końcowa data realizacji".
Na wniosek ministra zdrowia ważny lek wycofano z obrotu
Po tym terminie recepta traci ważność
Dodajmy, że w większości przypadków recepta jest ważna 30 dni, ale są wyjątki od tej zasady. Recepty na niektóre leki mają określony inny termin ważności.
Na przykład na wykupienie antybiotyku jest tylko 7 dni, a w przypadku preparatów immunologicznych 120 dni. Recepta może być ważna również przez rok (365 dni) i zazwyczaj otrzymują je pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe, ponieważ stale przyjmują konkretne leki (lekarz musi to zaznaczyć).
Recepta. Cztery terminy ważności:
- 30 dni jest ważna recepta na większość leków,
- 7 dni jest ważna recepta na antybiotyki,
- 120 dni jest ważna na preparaty immunologiczne,
- 365 dni ważności ma recepta dla osób cierpiących na przewlekle i długo przyjmują konkretny lek.
W ostatnim przypadku, gdy recepta jest ważna przez rok, pacjent powinien wykupić pierwsze opakowanie leku nim minie 30 dni od daty jej wystawienia.
Druga ważna zasada w tej sytuacji: jednorazowo można wykupić zapas danego leku na 180 dni, a jeśli się tego nie zrobi, farmaceuta wyda mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia recepty.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)