Pabianice: dopalacze dla gimnazjalistów?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 września 2009 12:34

Uczniowie Gimnazjum nr 2 mają pod nosem sklepik z dopalaczami. Dyrekcja protestuje, policja rozkłada ręce. Handel substancjami jest legalny.

Pabianice: dopalacze dla gimnazjalistów?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– To jakieś nieporozumienie, luka prawna, która w żaden sposób nie zabrania prowadzenia takiej działalności –  irytuje się Grzegorz Hanke, dyrektor gimnazjum. – Prezydent zgłaszał już przecież do prokuratury, że coś w tej sprawie jest nie tak, że należałoby z tym walczyć, ale sądy uznały, że wszystko jest w porządku.

Zbigniew Dychto, prezydent Pabianic, obiecał przerażonym rodzicom gimnazjalistów, że nie spocznie, dopóki z miasta nie zniknie ostatni sklep z dopalaczami.

– Wszyscy mamy świadomość, że jest to produkt mający znamiona narkotyku. Niestety, na dziś ani prawo, ani żadne postępowanie nie nadąża za tym, co robią „pracownicy naukowi” tego kraju, aby zastąpić jeden produkt, drugim produktem. Dlatego będę robić wszystko, co możliwe w granicach prawa, by na terenie miasta tego typu punkty nie funkcjonowały!

Chęci prezydenta mogą nie wystarczyć, bo wszystkie punkty z dopalaczami w Pabianicach, również ten przy gimnazjum, działają zgodnie z prawem. Właściciel sklepu zapewnia, że nieletni nawet nie wejdą do środka. Obiecał to nawet dyrektorowi, gdy ten 1 września przyszedł skontrolować, co można kupić w sklepie.

Zdaniem właściciela pabianickiego sklepu sąsiedztwo szkoły wyjdzie wszystkim na dobre, bo nauczyciele będą mieli większą kontrolę nad tym, dokąd chodzą ich podopieczni.

Joanna Szczęsna, rzeczniczka pabianickiej policji, zapewnia, że sklep znajduje się pod stałą obserwacją funkcjonariuszy. Dotychczasowe kontrole nie wykazały żadnych uchybień czy przypadków łamania prawa. Legalne są też produkty oferowane przez sklep.

Mimo to dyrekcja szkoły przezornie na czas trwania zajęć zamyka szkołę na klucz, a wejścia i okolicy przed gimnazjum pilnuje ochroniarz. Nikt nie ma jednak kontroli nad tym, gdzie idą uczniowie po lekcjach...

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum