PZPRF: UE chce pozbawić państwa członkowskie autonomii w kwestiach refundacyjnych

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2018 11:43

Polski Związek Pracodawców Rynku Farmaceutycznego obawia się, że o refundacji leków w Polsce decydować będzie Komisja Europejska. Ta bowiem chce wspólnej analizy klinicznej dla wszystkich krajów UE.

Zdaniem prawników, UE pozostawi decyzje dotyczące cen i refundacji państwom członkowskim Fot. Archiwum

PZPRF ostrzega, że projekt rozporządzenia w sprawie oceny technologii medycznych i zmiany dyrektywy 2011/24/UE, którym w czwartek (22 marca) zajmie się sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej, to pierwszy krok do pozbawienia krajów członkowskich autonomii w kwestiach refundacyjnych - podaje Rzeczpospolita.

Obecnie zgodnie z art 168 ust. 7 traktatu UE, każdy z krajów członkowskich takiej analizy dokonuje indywidualnie. Rozporządzenie PE i Rady, które jest nadrzędne dla regulacji krajowych, na razie uwspólnia jedynie analizę kliniczną leków centralnych.

Zdaniem PZPRF nowa regulacja mogłaby doprowadzić do tego, że cały proces refundacyjny trafi pod skrzydła UE i to ona podejmie decyzję, co będzie musiało być refundowane w każdym z krajów członkowskich.

Prawnicy odnoszą się do tych obaw bardzo sceptycznie. Ich zdaniem UE pozostawi decyzje dotyczące cen i refundacji państwom członkowskim.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum