Federacja PZ/Rynek Zdrowia | 26-08-2015 11:43

PZ: sześciolatek w szkole - najpierw bilans zdrowotny u higienistki

Zdaniem Federacji PZ zmiana przepisów, umożliwiająca rozpoczęcie edukacji szkolnej dzieciom w wieku 6 lat, wywołuje nieporozumienia, dotyczące wymaganego prawem bilansu zdrowotnego.

Bilans zdrowotny sześciolatka najpierw u higienistki. Fot. PTWP

Zdaniem Federacji rodzice są zdezorientowani, a czasem wprowadzani w błąd przez dyrekcje szkół. Masowo zjawiają się w przychodniach lekarzy rodzinnych, twierdząc, że przed przyjęciem do placówki wymaga się wykonania bilansu zdrowotnego 6-latka. Tymczasem nie ma powodów do nerwowych ruchów - informuje PZ na swojej stronie.

W przypadku ucznia otrzymaną w szkole kartę bilansową najpierw wypełniają rodzice, potem higienistka, a dopiero na końcu lekarz rodzinny. Nie ma innej możliwości - lekarze nie mogą wypełniać formularzy bez informacji od higienistki szkolnej.

Zamieszanie w związku z tą sprawą jest tym bardziej niezrozumiale, że dopuszczenie młodszych dzieci do szkół nie nie zmieniło w przepisach, określających zasady wykonywania bilansów zdrowotnych (załączniki do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w POZ).

Zdaniem ekspertów PZ nie wymagają one nowelizacji, ponieważ jasno z nich wynika, że bilans zdrowotny ucznia - bez względu na wiek - podlega medycynie szkolnej.

Więcej: www.federacjapz.pl