PZ do rodziców dzieci jadących na obozy sportowe: zaświadczenie od lekarza nie jest potrzebne

Autor: PZ/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2019 15:52

Niektórzy organizatorzy obozów sportowych dla dzieci i młodzieży wysyłają uczestników do lekarzy POZ po zaświadczenia, powołując się niekiedy na nowe przepisy dotyczące orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu. Zdaniem ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego jest to absolutnie pozbawione podstaw.

PZ do rodziców dzieci jadących na obozy sportowe: zaświadczenie od lekarza nie jest potrzebne
Fot. archiwum

Wydawanie takich zaświadczeń nie należy do obowiązków lekarzy - przekonuje Joanna Szeląg, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

Jak zaznacza, rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież nie zawiera zapisów dotyczących organizacji obozów

- Kwestię tę reguluje nadal rozporządzenie ministra edukacji w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, które się nie zmieniło od 2016 r. Niezmiennie zatem do wyjazdu dziecka na kolonie czy obóz nie jest potrzebne zaświadczenie od lekarza. W myśl tego aktu prawnego, obowiązuje jeden wzór karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku. Znajdują się w niej co prawda rubryki dotyczące stanu zdrowia i przebytych szczepień ochronnych, ale wypełniają je rodzice - wyjaśnia Joanna Szeląg.

Zwraca uwagę, że często organizatorzy stosują nazwę "obóz sportowy" nieadekwatną do rzeczywistej oferty, która zakłada aktywność fizyczną na poziomie rekreacji. Inny charakter mają obozy dla młodych sportowców, organizowane przez kluby sportowe, gdzie istotnie mamy do czynienia z podwyższonym ryzykiem zdrowotnym. Jednak - jak zaznacza ekspert - nawet w tych sytuacjach to nie lekarz POZ kwalifikuje uczestnika - kluby sportowe zapewniają opiekę medyczną specjalistów, a ich członkowie posiadają karty sportowca. Zatem i w tym wypadku wizyta w przychodni POZ jest zbędna.

- Rodzicom, którzy zetknęli się z problemem żądania nieuzasadnionych zaświadczeń, radzę poprosić organizatora o podanie podstawy prawnej. To często skutecznie ucina dyskusję i niepotrzebne wizyty u lekarzy - dodaje Joanna Szeląg.

Źródło: federacjapz.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum