PPOZ: odsyłanie pacjentów przez KRUS do lekarza POZ po skalę Barthel jest wbrew przepisom prawa

Autor: PPOZ/ Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2020 17:16

Nie ma żadnych podstaw prawnych, żeby KRUS odsyłał pacjentów do lekarza w celu wypełnienia skali Barthel - piszą lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia do Leszka Majchrowskiego, Naczelnego Lekarza KRUS-u.

PPOZ: odsyłanie pacjentów przez KRUS do lekarza POZ po skalę Barthel jest wbrew przepisom prawa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli w ocenie KRUS-u jest to konieczne przy wydaniu orzeczenia dla osób starających się o świadczenie uzupełniające w przypadku niezdolności do samodzielnej egzystencji, to właśnie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego powinna zorganizować bezpośrednie badanie pacjenta obejmujące ocenę w tej skali - podkreśla PPOZ.

30 czerwca br. Leszek Majchrowski zalecił, aby w przypadku wniosków osób starających się o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji zaświadczenia o stanie zdrowia (druk N14) przyjmowane były wraz z drukiem skali Barthel wypełnionym przez lekarza leczącego.

- Stanowczo sprzeciwiamy się tym zaleceniom, bo nie mają one oparcia w obowiązującym prawie. Żaden przepis nie wymaga, aby zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza leczącego obejmowało ocenę stopnia samodzielności według skali Barthel. Co więcej, zwracam uwagę, iż zasadą jest wydawanie orzeczenia na podstawie bezpośredniego badania osoby oraz analizy posiadanej dokumentacji z dotychczasowego leczenia - zauważa Bożena Janicka, prezes PPOZ.

- W razie gdyby stan zdrowia danej osoby, stwierdzony odpowiednim zaświadczeniem lekarskim, uniemożliwił jej stawienie się na badanie, badanie to powinno być przeprowadzone przez lekarza orzecznika KRUS w miejscu zamieszkania lub innym miejscu stałego lub okresowego pobytu tej osoby - dodaje.

Podkreśla, że jeśli lekarz leczący ograniczył się do wystawienia zaświadczenia o stanie zdrowia pacjenta na druku N14 (co w świetle obowiązującego prawa jest działaniem w pełni prawidłowym) to KRUS nie powinien odsyłać pacjenta do lekarza leczącego w celu wypełnienia formularza w skali Barthel.

- Jesteśmy świadomi, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej KRUS częściej niż do tej pory może uciekać się do zaocznego wydawania orzeczeń, jednak działania takie nie mogą się odbywać wbrew obowiązującym przepisom prawa, czyli poprzez nakładanie dodatkowych zadań na lekarzy POZ - podkreślają lekarze PPOZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum