PPOZ o projekcie ustawy dot. testowania pracowników – Nie do przyjęcia!
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia skierowało do przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa pismo zawierające uwagi do poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19.

- PPOZ negatywnie zaopiniowało poselski projekt ustawy, która ma wprowadzić obowiązek testowania pracowników
- Jak przekonuje Bożena Janicka, prezes PPOZ, zaproponowane w ustawie kierunki działań doprowadzą do chaosu oraz konfliktów i postuluje o uchylenie projektu ustawy w całości
- Zdaniem lekarzy wykorzystanie testowania personelu do nierealnej identyfikacji i weryfikacji przez pracodawcę osoby zakażającej niesie ze sobą dodatkowe obciążenia i doprowadzi do konfliktów o niewyobrażalnej skali na linii pracodawca – personel oraz personelu między sobą
Wiceminister Waldemar Kraska zakażony koronawirusem
To będzie źródło chaosu
Lekarze i świadczeniodawcy skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia negatywnie zaopiniowali zapisy zawarte w poselskim projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19.
– Po szczegółowym zapoznaniu się z projektem uważamy, że proponowane kierunki działań doprowadzą do chaosu oraz konfliktów, dlatego też wnioskujemy o uchylenie projektu ustawy w całości – informuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.
Swoje stanowisko lekarze PPOZ przekazali Tomaszowi Latosowi, Przewodniczącemu Sejmowej Komisji Zdrowia. Nie zgadzają się z drastycznym ograniczeniem zakresu teleporad i obowiązku badania fizykalnego u wszystkich pacjentów w izolacji domowej z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Obowiązek taki w przypadku pacjentów powyżej 60. roku życia spotkał się już ze słusznym sprzeciwem środowiska lekarskiego.
Doprowadzi do konfliktów w niewyobrażalnej skali
Zdaniem lekarzy PPOZ – obowiązek testowania, a konkretnie wykorzystania testowania personelu do nierealnej identyfikacji i weryfikacji przez pracodawcę osoby zakażającej, po pierwsze niesie ze sobą dodatkowe obciążenia, a po drugie doprowadzi do konfliktów o niewyobrażalnej skali na linii pracodawca – personel oraz personel między sobą.
- Po raz kolejny podkreślamy, że podstawową formą walki z pandemią COVID-19 są szczepienia ochronne, a właściwie: S-D-D-M ( Szczepienia - Dezynfekcja - Dystans- Maseczka). Testowanie jest kierunkiem jak najbardziej wskazanym, natomiast wprowadzenie powyższych zapisów w proponowanej przez posłów formie, w której kładzie się nacisk na poszukiwaniu „winnego” zakażenia, czy odszkodowaniach, spowoduje konflikty na linii pracodawca - zatrudniony personel, zatrudniony personel miedzy sobą a pracodawcą. Dlatego powyższy projekt ustawy opiniujemy negatywnie i wnioskujemy o uchylenie go w całości – podkreśla Bożena Janicka.
Pismo PPOZ przesłane zostało do wiadomości Adama Niedzielskiego - Ministra Zdrowia, Filipa Nowaka - Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Andrzeja Matyji - Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)