×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PPOZ o projekcie ustawy dot. testowania pracowników – Nie do przyjęcia!

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia31 stycznia 2022 18:50

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia skierowało do przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa pismo zawierające uwagi do poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19.

PPOZ o projekcie ustawy dot. testowania pracowników – Nie do przyjęcia!
Zdaniem lekarzy rodzinnych ustawa o testowaniu pracowników będzie źródłem chaosu i konfliktów. Fot. Shutterstock
  • PPOZ negatywnie zaopiniowało poselski projekt ustawy, która ma wprowadzić obowiązek testowania pracowników
  • Jak przekonuje Bożena Janicka, prezes PPOZ, zaproponowane w ustawie kierunki działań doprowadzą do chaosu oraz konfliktów i postuluje o uchylenie projektu ustawy w całości
  • Zdaniem lekarzy wykorzystanie testowania personelu do nierealnej identyfikacji i weryfikacji przez pracodawcę osoby zakażającej niesie ze sobą dodatkowe obciążenia i doprowadzi do konfliktów o niewyobrażalnej skali na linii pracodawca – personel oraz personelu między sobą

 

To będzie źródło chaosu

Lekarze i świadczeniodawcy skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia negatywnie zaopiniowali zapisy zawarte w poselskim projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19.

– Po szczegółowym zapoznaniu się z projektem uważamy, że proponowane kierunki działań doprowadzą do chaosu oraz konfliktów, dlatego też wnioskujemy o uchylenie projektu ustawy w całości – informuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Swoje stanowisko lekarze PPOZ przekazali Tomaszowi Latosowi, Przewodniczącemu Sejmowej Komisji Zdrowia. Nie zgadzają się z drastycznym ograniczeniem zakresu teleporad i obowiązku badania fizykalnego u wszystkich pacjentów w izolacji domowej z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Obowiązek taki w przypadku pacjentów powyżej 60. roku życia spotkał się już ze słusznym sprzeciwem środowiska lekarskiego.

Doprowadzi do konfliktów w niewyobrażalnej skali

Zdaniem lekarzy PPOZ – obowiązek testowania, a konkretnie wykorzystania testowania personelu do nierealnej identyfikacji i weryfikacji przez pracodawcę osoby zakażającej, po pierwsze niesie ze sobą dodatkowe obciążenia, a po drugie doprowadzi do konfliktów o niewyobrażalnej skali na linii pracodawca – personel oraz personel między sobą.

- Po raz kolejny podkreślamy, że podstawową formą walki z pandemią COVID-19 są szczepienia ochronne, a właściwie: S-D-D-M ( Szczepienia - Dezynfekcja - Dystans- Maseczka). Testowanie jest kierunkiem jak najbardziej wskazanym, natomiast wprowadzenie powyższych zapisów w proponowanej przez posłów formie, w której kładzie się nacisk na poszukiwaniu „winnego” zakażenia, czy odszkodowaniach, spowoduje konflikty na linii pracodawca - zatrudniony personel, zatrudniony personel miedzy sobą a pracodawcą. Dlatego powyższy projekt ustawy opiniujemy negatywnie i wnioskujemy o uchylenie go w całości – podkreśla Bożena Janicka.

Pismo PPOZ przesłane zostało do wiadomości Adama Niedzielskiego - Ministra Zdrowia, Filipa Nowaka - Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Andrzeja Matyji - Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum