PPOZ apeluje o zmianę przepisów dotyczących stwierdzania zgonu

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2013 15:03

Na stronie internetowej Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia opublikowano pismo skierowane do ministra zdrowia, apelujące o podjęcie prac nad nowelizacją ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (z 31 stycznia 1959 r.) oraz rozporządzenia w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny (z 3 sierpnia 1961 r).

PPOZ apeluje o zmianę przepisów dotyczących stwierdzania zgonu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Oba akty normatywne, ustanowione zostały w zupełnie odmiennych warunkach systemowych, nie może więć dziwić, że obecnie mają one charakter archaiczny, nie tylko pod względem nazewnictwa (położna wiejska, narodowa rada, milicja itp.), ale w szczególności w świetle funkcjonowania ustawy o ratownictwie medycznym powołującej ratownika medycznego z określonymi uprawnieniami" - czytamy w piśmie.

Zdaniem PPOZ problemy jakie na co dzień pojawiają się przy stosowaniu wspomnianych przepisów, wielokrotnie zgłaszane do resortu, przemawiają za szybką ich zmianą i koniecznością nowelizacji obecnego prawa.

Czyt. także: Prof. Jakubaszko: ratownicy nie są uprawnieni do stwierdzenia zgonu w karetce

PPOZ zwraca się do resortu zdrowia o przedstawienie - do czasu przeprowadzenia nowelizacji - stanowiska i jednolitych wytycznych co do zasad w zakresie stwierdzania zgonu i wystawiania karty zgonu w całej Polsce.

Więcej: www.klr.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze