POLMED: projekt ustawy o wyrobach medycznych ogranicza prawa pacjentów

Autor: oprac. MP • Źródło: OIGWM/Rynek Zdrowia09 lutego 2022 15:38

- Przepis w obecnym kształcie może naruszać prawa pacjenta poprzez ograniczenie dostępu do informacji - uważa prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED Arkadiusz Grądkowski. Projekt ustawy o wyrobach medycznych przyjęty przez podkomisję.

POLMED: projekt ustawy o wyrobach medycznych ogranicza prawa pacjentów
Prezes OIGWM POLMED Arkadiusz Grądkowski ma wątpliwości, co do projektu ustawy o wyrobach medycznych Fot. PTWP
  • Posłowie podkomisji przyjęli projekt ustawy o wyrobach medycznych 
  • Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych  POLMED Arkadiusz Grądkowski zauważa, że nie uwzględniono w nim uwag zgłaszanych przez stronę społeczną
  • - Przepis w obecnym kształcie może naruszać prawa pacjenta poprzez ograniczenie dostępu do informacji - tłumaczy szef Izby

"Posłowie nie uwzględnili istotnego postulatu zgłaszanego przez stronę społeczną"

We wtorek, 8 lutego, na posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o wyrobach medycznych, które posłowie przyjęli projekt nowej legislacji.

Jak wskazuje Arkadiusz Grądkowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, "mimo dość znacznych zmian w stosunku do pierwotnej wersji, posłowie nie uwzględnili jednego istotnego postulatu zgłaszanego przez stronę społeczną".

Chodzi o kwestię zakazu kierowania do użytkowników reklamy wyrobów medycznych przeznaczonych do użycia przez profesjonalistów, który znajduje się w artykule 55 ust. 2 pkt 3 projektu.

"Przepis w obecnym kształcie może naruszać prawa pacjenta w dostępie do informacji"

- Przepis w obecnym kształcie może naruszać prawa pacjenta poprzez ograniczenie dostępu do informacji o najnowszych technologiach, powiązanych bezpośrednio z określonym sprzętem medycznym. Przykładem mogą być operacje robotyczne, testy genetyczne, implanty zębowe, protezy lub endoprotezy - wskazuje prezes Grądkowski.

- Branża wyrobów jest najbardziej innowacyjnym sektorem w Europie. Tylko w Polsce działają setki startupów medycznych, które mają szanse zostać światowymi liderami. Agencja Badań Medycznych przeznacza 400 mln na rozwój nowoczesnych rozwiązań właśnie z dziedziny wyrobów medycznych, a po wprowadzeniu ustawy w tym kształcie o ewentualnych odkryciach i przełomowych rozwiązaniach polskich naukowców czy firm będziemy mogli dowiedzieć się tylko z zagranicznej prasy - tłumaczy. 

"Minister zdrowia może określić grupy wyrobów objętych zakazem reklamy"

- Jako branża wyrobów medycznych zaproponowaliśmy kompromisowe rozwiązanie, zgodnie z którym minister zdrowia może w drodze rozporządzenia określić grupy wyrobów, które będą objęte zakazem reklamy, np. kwasy hialuronowe używane w medycynie estetycznej, o których zakaz reklamowania wnioskowały środowiska medyczne - dodaje.

Prezes Izby liczy, że zgłaszane przez stronę społeczną postulaty spotkają się z pozytywnym przyjęciem posłów z Sejmowej Komisji Zdrowia, do których ma teraz trafić projekt ustawy.

- Warto pamiętać, że wyrobów medycznych nie da się "przedawkować", nie są to leki. Reklama kierowana do użytkowników, w tym pacjentów, zapewnia możliwość zapoznania się z ofertą technologiczną. Zakaz reklamy spowoduje, że ludzie nie będą świadomi tego, jakie technologie są dostępne na rynku i jak mogą się nowocześnie diagnozować i leczyć - tłumaczy Grądkowski.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum