×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PO za odrzuceniem w drugim czytaniu projektu ustawy o POZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia25 października 2017 19:59Aktualizacja: 25 października 2017 20:09

Klub PO jest za odrzuceniem w drugim czytaniu projektu ustawy o Podstawowej Opieki Zdrowotnej - powiedziała w środę (25 października) w Sejmie posłanka PO Lidia Gądek. Sejm debatuje nad sprawozdaniem Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o POZ.

PO za odrzuceniem w drugim czytaniu projektu ustawy o POZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Niestety jest taka próba przepchnięcia tej ustawy bez zmian, które były proponowane przez kluby parlamentarne, jak i środowiska, które są bardzo zainteresowane kształtem tej ustawy - powiedziała Gądek.

Jak mówiła, projekt ustawy o POZ to nie tylko ustawa, która ma postawić lekarza rodzinnego, zespół lekarz rodzinnego w "odpowiednim miejscu, jeżeli chodzi o system ochrony zdrowia". - Ale tak naprawdę ustawa ma dawać pacjentowi możliwość bezpieczeństwa w tymże systemie - dodała posłanka.

Podkreśliła, że w projekcie nie znalazły się żadne postulaty środowisk medycznych. - Największym problemem dla wszystkich - i wszyscy to zgłaszali - jest brak perspektywy finansowania poszczególnych zadań - dodała.

W jej ocenie w projekcie nie ma też "żadnych zabezpieczeń, jak będziemy kształcić lekarzy rodzinnych". - W imieniu klubu PO składam wniosek o odrzucenie projektu w II czytaniu - powiedziała Gądek.

Według projektu lekarz, pielęgniarka i położna będą tworzyli zespół, zapewniający koordynację opieki nad pacjentem w całym systemie ochrony zdrowia. Lekarz POZ miałby też współpracować z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem np. podczas jego pobytu w szpitalu.

Celem ustawy jest zapewnienie pacjentom profilaktyczną opiekę zdrowotną adekwatną do ich wieku i płci, a także badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne, zgodnie z indywidualnym planem diagnostyki, leczenia i opieki.

Docelowo lekarzem POZ będzie specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej (lub lekarz w trakcie specjalizacji) oraz specjalista II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej.

Wprowadzenie nowego modelu organizacyjnego POZ będzie poprzedzone pilotażem wdrażanym przez NFZ we współpracy z Bankiem Światowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. 

Krzysztof Markowski - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze