PO też krytykuje oddalenie wejścia w życie ustawy dot. fizjoterapeutów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2016 12:53

W ocenie posłów PO brak przepisów w kwestii uregulowań zawodu fizjoterapeuty zagraża bezpieczeństwu pacjentów. To odpowiedź na propozycję posłów PiS, by wydłużyć vacatio legis ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

W ustawie zapisano półroczne vacatio legis - ma wejść w życie 6 miesięcy od ogłoszenia, a więc 31 maja br. Projekt zgłoszony przez grupę posłów PiS zakłada wydłużenie vacatio legis do 24 miesięcy. Autorzy projektu argumentują, że wydłużenie vacatio legis pozwoli na wypracowanie i uchwalenie nowelizacji ustawy. W związku z tą sprawą w piątek przed Sejmem fizjoterapeuci zorganizowali demonstrację.

Joanna Fabisiak z PO podkreśliła na piątkowej konferencji prasowej, że z zabiegów rehabilitacyjnych korzysta codziennie 300 tys. osób. Według niej, dwuletnie odroczenie wejścia w życie ustawy zaszkodzi pacjentom.

Rajmund Miller (PO) mówił, że wbrew temu, co można przeczytać w uzasadnieniu projektu PiS, ustawa "gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta w całym procesie rehabilitacji poprzez określenie tego, jakie osoby mogą zajmować się pacjentem w zakresie fizjoterapii i rehabilitacji". - Dzisiaj stan prawny pozwala na to, by każda osoba po jakimkolwiek kursie zarejestrowała własny gabinet fizjoterapii. Mamy wiele doniesień o tym, że takie osoby bez przygotowania powodowały paraliż, a nawet zdarzały się przypadki śmiertelne - podkreślił.

Miller zwrócił uwagę, że nowe przepisy otrzymały pozytywną opinię biura prawnego Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, który ustawę podpisał. Pytał, w czyim interesie działają posłowie PiS. Lidia Gądek (PO) mówiła, że ustawa jest dobra bo powstała we współpracy resortu zdrowia, posłów i strony społecznej. Według niej lekarze są zgodni co do tego, że ustawa powinna wejść w życie jak najszybciej.

Przypomnijmy, że chodzi o uchwaloną w ubiegłej kadencji Sejmu ustawę, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w październiku ubiegłego roku. Reguluje ona m.in. kwestie wykonywania zawodu fizjoterapeuty, kształcenia, działania samorządu zawodowego oraz odpowiedzialności zawodowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum