×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PO: należy zachować obecny kompromis aborcyjny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia30 listopada 2017 18:45

Wszelkie próby zmiany prawa aborcyjnego powodują ogromne emocje; należy zachować obowiązujący obecnie kompromis - uważają politycy PO. Według Moniki Wielichowskiej (PO) obywatelski projekt zaostrzający przepisy ws. aborcji, będzie zmuszał kobiety do heroizmu.

PO: należy zachować obecny kompromis aborcyjny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komitet #ZatrzymajAborcję złożył w czwartek (30 listopada) w Sejmie obywatelski projekt ustawy antyaborcyjnej, który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Pod projektem podpisało się ponad 830 tys. obywateli. Na rozpatrzenie, od przeszło miesiąca, czeka już inny obywatelski projekt - komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który zmierza do liberalizacji obecnych przepisów aborcyjnych. Przewiduje m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.

Posłowie PO są zdania, że w kwestii prawa aborcyjnego należy zachować obowiązujący od 1993 roku kompromis aborcyjny. - Jesteśmy za tym, żeby w tych kwestiach nic nie zmieniać i takie stanowisko podziela większość Polaków - pokazują to badania. Nie ruszajmy tej sprawy - poprzednie ruszanie doprowadziło do ogromnych emocji - apelował na czwartkowej konferencji prasowej wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

Monika Wielichowska, "pełnomocniczka ds. równego traktowania" w Gabinecie Cieni PO, zapowiedziała w rozmowie z PAP, że kiedy oba obywatelskie projekty będą procedowane w Sejmie, będzie apelować do koleżanek i kolegów z klubu, aby głosowali za odrzuceniem projektu zaostrzającego przepisy i za dalszą pracą nad projektem liberalnym z uwagi - jak wyjaśniła - na zawarte w nim propozycje dotyczące edukacji seksualnej, dostępności do antykoncepcji awaryjnej i klauzuli sumienia.

Posłanka spodziewa się jednak, że proponowane przez Komitet #ZatrzymajAborcję przepisy mogą zyskać przychylność sejmowej większości.

- PiS po nieudanej próbie zlikwidowania kompromisu dzięki świadomym swoich praw kobietom, uczestniczkom Czarnego Protestu, przez ostatnie miesiące przygotowywał grunt do zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych - zauważyła posłanka.

- Słowa posła Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział: "będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię", a także premier Beaty Szydło, prezydenta Andrzeja Dudy i innych polityków PiS wskazują, że istnieje duża możliwość, że projekt zaostrzający przepisy aborcyjne zostanie przyjęty - powiedziała Wielichowska.

Jej zdaniem tego typu regulacje będą "skazywać kobiety na heroizm".

Przypomniała, że klub PO złożył w kwietniu 2016 roku projekt uchwały w sprawie poszanowania obowiązującego kompromisu. - Tym samym zaapelowaliśmy do wszystkich stron debaty szacunku zarówno do obywateli wyznających wartości konserwatywne jak i liberalne. Projekt uchwały o poszanowaniu kompromisu mógł zatrzymać ideologiczną wojnę, ale niestety utknął w Sejmie. Będziemy apelować, aby sejmowe komisje wznowiły prace nad naszym projektem - zapowiedziała Wielichowska.

Podkreśliła, że Platforma Obywatelska jest partią centrum - są w niej liberałowie i konserwatyści. - W takich głosowaniach nigdy nie było dyscypliny - przypomniała. Zastrzegła jednak, że PO czeka jeszcze dyskusja w tej sprawie w klubie.

Obywatelski projekt Komitetu "Ratujmy kobiety", oprócz prawa do przerwania ciąży do 12. tygodnia, przewiduje także refundację antykoncepcji oraz swobodny dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Obecnie pigułka "dzień po" dostępna jest wyłącznie na receptę. Autorzy propozycji chcą też ograniczenia stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Czytaj: Obywatelski projekt zakazujący tzw. aborcji eugenicznej - w Sejmie 

Marta Rawicz (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze