PNRL o projekcie rozporządzenia ws. recept: oczekujemy zniesienia obowiązku oznaczania odpłatności za lek

Autor: NRL/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2020 22:18

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w stanowisku podjętym w piątek (27 listopada) dotyczącym projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept przypomina, że nadal konsekwentnie oczekuje zniesienia obowiązku oznaczania poziomu odpłatności na recepcie.

PNRL o projekcie rozporządzenia ws. recept: oczekujemy zniesienia obowiązku oznaczania odpłatności za lek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wprowadzona elektroniczna postać recepty nie zniosła tego obowiązku, ani związanej z nim odpowiedzialności finansowej osób wystawiających recepty. Postulat ten, pomimo, że nie może zostać uwzględniony w opiniowanym akcie prawnym, gdyż wymaga zmian ustawowych, to z racji jego wagi dla środowiska lekarskiego musi zostać przypomniany - zaznacza PNRL w podjętym stanowisku.

Prezydium za nadmierny uznaje przewidziany w treści przepisu § 3 ust. 2 projektu wymóg nanoszenia w formie nadruku lub pieczątki na receptę wystawianą w postaci papierowej danych, o których mowa w art. 96a ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy Prawo farmaceutycznej, tj. danych dotyczących podmiotu, w którym wystawiono receptę lub osoby, która wystawiła receptę pro auctore albo receptę pro familiae oraz danych dotyczących osoby wystawiającej receptę albo odpis recepty.

Wystarczającym wymogiem jest przewidziany w treści § 3 ust. 1 projektu wymóg zamieszczenia tych danych w sposób czytelny, trwały oraz niebudzący zastrzeżeń, co do autentyczności recepty. Nie każda recepta papierowa z naniesionymi odręcznie ww. danymi jest receptą nieczytelną. Tymczasem projektowane brzmienie § 3 ust. 2 rozporządzenia sprawi, że recepta taka, pomimo prawidłowości i czytelności naniesionych danych, nie będzie wystawiona zgodnie z rozporządzeniem, co będzie mogło skutkować problemem z jej realizacją.

Treść stanowiska na stronie NIL: nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum