PIT do poprawki, jeśli masz firmowy pakiet medyczny?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2010 09:50

Według Ministerstwa Finansów, podatnicy, którzy otrzymywali od pracodawcy abonamenty medyczne, ale nie wykazali ich wartości w swoich przychodach, muszą skorygować rozliczenia z fiskusem.

To skutek uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 roku. Ministerstwo Finansów podkreśla, że w przypadku gdy rozliczeń nie skoryguje płatnik, czyli pracodawca, który powinien wartość abonamentu doliczyć do przychodów pracownika i opodatkować, pracownik sam musi skorygować zeznania za lata, w których otrzymał świadczenia.

Korygować nie trzeba zeznania za lata, za które zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu. Korekta będzie polegać na doliczeniu do przychodu odpowiednich wartości abonamentów medycznych za poszczególne lata.

Kwestia zaliczania wartości abonamentów medycznych do przychodów pracowników już od kilku lat budziła wątpliwości. Ostatnia uchwała NSA wydaje się przesądzać sprawę przychodu, przynajmniej w kontekście następnych możliwych wyroków sądów administracyjnych oraz podejścia ministra finansów.

Adam Mariuk, dyrektor w Deloitte, zwraca jednak uwagę, że uchwały NSA nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Uchwała poszerzonego składu NSA stanowi ważny argument w sporach dotyczących kwalifikacji podatkowej abonamentów medycznych, ale nie przesądza jeszcze o ich opodatkowaniu.

– W kwestii abonamentów medycznych uznanie, że uchwała NSA jest przesądzająca i nakazanie podatnikom i pracodawcom korygowania przeszłości nie wydaje się uzasadnione praktycznie, szczególnie w świetle wydawanych przez organy podatkowe sprzecznych interpretacji – ocenia Adam Mariuk.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum