PFSz: podwyżki dla pielęgniarek wymagają zmiany przepisów

Autor: PFSz/Rynek Zdrowia • • 06 października 2015 11:13

Polska Federacja Szpitali przypomina w informacji prasowej, że 5 października 2015 r. opublikowała stanowisko, zgodnie z którym przyjęła, że dalsze czynności w przedmiocie podwyżek dla pielęgniarek uzależnione są od postępowania Ministerstwa Zdrowia, w zakresie przyjęcia określonych rozwiązań na gruncie przepisów prawa.

PFSz: podwyżki dla pielęgniarek wymagają zmiany przepisów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polska Federacja Szpitali wskazuje, że pomimo braku umieszczenia projektu rozporządzenia, które reguluje podwyżki dla pielęgniarek na stronach Ministerstwa Zdrowia http://www.mz.gov.pl/ministerstwo/prawo-w-ochronie-zdrowia oraz Rządowego Centrum Legislacji http://legislacja.rcl.gov.pl/lista?typeId=10, można się z nim zapoznać na stronie http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/5169 - czytamy w informacji prasowej PFSz.

Publikacja projektu opatrzona jest komentarzem: „W godzinę od zmieszczenia prośby redakcji Portalu o przesłanie nam utajnionego przez związki pip projektu nowelizacji rozporządzenia MZ (z 300 na 400 zł), przesłano nam przedmiotowy projekt. Bardzo dziękuję. […] . A projekt oczywiście publikujemy do wiedzy wszystkich pielęgniarek i położnych.”

- Po kliknięciu w napis „Zobacz przedmiotowy projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Nowelizacja została "wywalczona" w porozumieniu z 1.50 w nocy” następuje przekierowanie do strony projektu, gdzie można zapoznać się z jego treścią oraz metryką projektu, na której znajdują się podpisy osób konsultujących projekt w Ministerstwie Zdrowia, opatrzone datą 25 września 2015 r. - informuje PFSz.

W przesłanej do redakcji portalu rynekzdrowia.pl informacji Polska Federacja Szpitali wyraża swoje zaniepokojenie wskazaną sytuacją. PFSz stoi na stanowisku, że tak ważny projekt powinien być przedmiotem szerokiej konsultacji społecznej. Polska Federacja Szpitali oczekuje wyjaśnienie ze strony Ministerstwa Zdrowia w tym zakresie.

Jak wyjaśnia Anna Banaszewska, dyrektor zarządzający w Polskiej Federacji Szpitali oczekiwanie na zmianę przepisów prawa jest uzasadnione tym, iż obowiązujące obecnie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie pozwala na realizację porozumienia pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych a Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Ministerstwem Zdrowia.

Zresztą z treści samego porozumienia wynika, że w celu jego realizacji zostaną wprowadzone odpowiednie uregulowania prawne. Jednak do godziny 7.00 w dniu 6 października 2015 r. takie przepisy na stronie Rządowego Centrum Legislacji http://legislacja.rcl.gov.pl/lista?typeId=10 nie pojawiły się.

- Należy podkreślić, że samo Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie http://www.mz.gov.pl/ministerstwo/prawo-w-ochronie-zdrowia wskazuje, że projekty rozporządzeń znajdują się właśnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji http://legislacja.rcl.gov.pl/lista?typeId=10 - informuje PFSz.

Jak wyjaśnia radca prawny Michał Modro projekt zawiera tzw. pełną metrykę, tj. informację kiedy akt został przygotowany i na podstawie jakiego upoważnienia. Z metryki wynika również, kto opiniował projekt w Ministerstwie Zdrowia i kiedy.

W metryce projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które zawiera szczegółowe regulacje dotyczące podwyżek dla pielęgniarek, zawarta jest informacja, że został on zaopiniowany przez pracowników Ministerstwa Zdrowia już w dniu 25 września 2015 r.

Michał Modro i Anna Banaszewska wskazują, że materiał opublikowany na stronie http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/5169 to dokument, który zawiera uzasadnienie, ocenę skutków regulacji i podpisy urzędników Ministerstwa Zdrowia.

- Nie rozumiem całej sytuacji - przyznaje Michał Modro. - A już zupełnie nie rozumiem wpisu na stronie http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/5169: „W godzinę od zmieszczenia prośby redakcji Portalu, o przesłanie nam utajnionego przez związki pip projektu nowelizacji rozporządzenia mz (z 300 na 400 zł), przesłano nam przedmiotowy projekt. Bardzo dziękuję. […] . A projekt oczywiście publikujemy do wiedzy wszystkich pielęgniarek i położnych.” - cytuje prawnik.

- Czy to znaczy, że projekt został utajniony przez związki pielęgniarek i położnych? Dlaczego ten projekt nie jest oficjalnie przedstawiony do konsultacji społecznych? - dziwi się Michał Modro.

- Wolałabym odstąpić od szerszego komentarza w tej sprawie - dodaje w informacji prasowej Anna Banaszewska. - Proces legislacyjny powinien być prowadzony według określonych zasad.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum