×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PE wzywa polski rząd do "zniesienia zakazu aborcji zagrażającego życiu kobiet". Jest rezolucja

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Onet.pl, Rynek Zdrowia11 listopada 2021 13:04Aktualizacja: 11 listopada 2021 13:10

Aborcja. Największe frakcje polityczne w Parlamencie Europejskim przyjęły w czwartek, 11 listopada rezolucję, w której wzywają polski rząd do "zniesienia zakazu aborcji, zagrażającego życiu kobiet".

PE wzywa polski rząd do "zniesienia zakazu aborcji zagrażającego życiu kobiet". Jest rezolucja
Aborcja. Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. aborcji w Polsce FOT. Shutterstock
  • Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję ws. aborcji w Polsce
  • Europarlament wezwał w niej polski rząd do "zniesienia zakazu aborcji, zagrażającego życiu kobiet"
  • PE przypomniał w komunikacie, że wrześniu 30-letnia Polka zmarła na sepsę, ponieważ lekarze nie przeprowadzili ratującej życie aborcji, czekając na obumarcie płodu z powodu ograniczeń dotyczących legalnych aborcji w Polsce

Europosłowie ubolewają nad restrykcyjnym prawem w Polsce

W rezolucji przyjętej w czwartek 373 głosami za, przy 124 przeciw i 55 wstrzymujących się, Parlament Europejski wzywa polski rząd "do zapewnienia, że już żadna kobieta w Polsce nie umrze z powodu tego restrykcyjnego prawa. Należy zagwarantować dostęp do bezpiecznych, legalnych i bezpłatnych usług aborcyjnych" - stwierdził PE.

PE przypomniał w komunikacie, że wrześniu 30-letnia Polka zmarła na sepsę, ponieważ lekarze nie przeprowadzili ratującej życie aborcji, czekając na obumarcie płodu z powodu ograniczeń dotyczących legalnych aborcji w Polsce

Czytaj też: Zmarła w 22. tygodniu ciąży. Lekarze zwlekali z aborcją? Oświadczenie

Europosłowie ubolewają, że z powodu restrykcyjnego prawa kobiety muszą szukać aborcji, niespełniających standardów bezpieczeństwa, wyjeżdżać za granicę w celu ich dokonania lub donosić ciążę wbrew swojej woli, także w przypadku śmiertelnego upośledzenia płodu. Parlament wezwał państwa członkowskie do skuteczniejszej współpracy w celu ułatwienia transgranicznego dostępu do aborcji, na przykład poprzez zapewnienie polskim kobietom dostępu do bezpłatnej i bezpiecznej aborcji w innych krajowych systemach opieki zdrowotnej.

Unijna rezolucja została przygotowana wspólnie przez największe frakcje polityczne w PE - socjaldemokratów (S&D), Europejską Partię Ludową (EPL), Renew, Zielonych i skrajną lewicę. Początkowo miała dotyczyć ograniczonego dostępu do aborcji w rok po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Robert Biedroń w imieniu grupy S&D złożył poprawki do tekstu, uzupełniając go m.in. o informację o śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny - podał portal Onet.pl.

Tragedia w Pszczynie. Postępowanie w prokuraturze, kontrola, zalecenia MZ

Przypomnijmy, że 30-letnia kobieta trafiła do pszczyńskiego szpitala w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Pacjentka zmarła w wyniku wstrząsu septycznego.Rodzina i jej pełnomocniczka stoją na stanowisku, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do zgonu. Sprawę bada prokuratura, kontrolę w placówce rozpoczął też Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia.

Po tej tragedii Ministerstwo Zdrowia, w uzgodnieniu z krajowym konsultantem w dziedzinie położnictwa i ginekologii, przekazało szczegółowe zalecenia dotyczące postępowania w przypadku przedwczesnego odpływania płynu owodniowego. “

“W przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety (np. podejrzenia zakażenia dotyczącego jamy macicy, krwotoku itp.), zgodne z prawem jest niezwłoczne zakończenie ciąży. Trzeba z całą mocą podkreślić, że lekarze nie mogą obawiać się podejmowania oczywistych decyzji, podejmowanych w oparciu o swoje doświadczenie i dostępną wiedzę medyczną” - czytamy w zaleceniach.

Czytaj też:

Zagrożona ciąża. Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne dla lekarzy

Andrzej Duda o śmierci ciężarnej z Pszczyny. "Zmarło też dziecko. Dlaczego nikt o tym nie mówi?"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze