PE: bez zmian w czasie pracy lekarzy i klauzuli opt-out

Autor: IB, Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2009 10:12

Parlament Europejski nie zgodził się na nowelizację unijnej dyrektywy o czasie pracy. Nie będzie zatem zmian we wliczaniu dyżuru medycznego do czasu pracy. Nie będzie także podziału dyżuru na część aktywną i nieaktywną.

Europosłowie nie poparli zmiany przepisów dotyczących wydłużania tygodniowego czasu pracy za zgodą pracownika z 48 godzin do nawet 65 godzin (w maksymalnie sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym). Obecnie w takim systemie pracują tylko wybrane grupy pracowników, m.in. lekarze. Ich tygodniowy czas pracy może być wydłużony do maksymalnie 72 godzin tygodniowo, jeżeli wyrażą na to zgodę i podpiszą tzw. klauzulę opt-out. Możliwość wydłużenia czasu pracy pracowników nie obowiązuje jednak we wszystkich krajach UE. Na wprowadzenie klauzuli opt-out zdecydowało się 15 z 27 państw Wspólnoty.

Brak porozumienia między krajami członkowskimi UE a Parlamentem Europejskim w sprawie nowelizacji przepisów o czasie pracy oznacza również, że w życie nie wejdą przepisy dotyczące podziału dyżuru pracowniczego (pełnionego np. przez lekarzy lub strażaków) na okres aktywny i nieaktywny. Zgodnie z proponowanymi przepisami, tylko czas spędzony na dyżurze w czasie wykonywania obowiązków służbowych miałby być wliczany do ogólnego czasu pracy i przysługiwałoby za niego wynagrodzenie.

Vladimir Szpidla, unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równych szans, nie sprecyzował, czy w takiej sytuacji Komisja Europejska zdecyduje się przedstawić kolejny projekt nowelizacji dyrektywy.

- Propozycja podziału dyżuru lekarskiego na część aktywną i nieaktywną na szczęście przepadła - ocenia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Czesław Miś, pełnomocnik ds. czasu pracy Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarz. - Oznacza to, że jest dobrze, ale mogłoby być jeszcze lepiej. Najkorzystniej dla lekarzy byłoby, gdyby została uchwalona dyrektywa w brzmieniu ustalonym przez Parlament Europejski w grudniu ub.r., w której wycofano się z klauzuli op-out w ciągu trzech lat. Ostatecznie zostajemy przy dyrektywie z roku 2003.

Czesław Miś podkreśla, że lekarz sam określa swój maksymalny czas pracy podpisując klauzulę opt-out.

- Może on wynosić 56-78 godzin tygodniowo, tak przynajmniej wynika z interpretacji rządowej - mówi pełnomocnik ds. czasu pracy ZK OZZL. - Interpretacji jest jednak kilka. Na podstawie własnych wieloletnich przemyśleń uważam, że maksymalny czas pracy lekarza nie powinien przekraczać 65-67 godzin w tygodniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum