×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PAN o ograniczaniu wolności dyskusji naukowej nt. komórek macierzystych

Autor: RZX/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 17 lutego 2021 14:24

Polska Akademia Nauk opublikowała stanowisko Komitetu Biotechnologii PAN na temat prób tłumienia swobody dyskusji naukowej, m.in. wokół problemu możliwości leczenia COVID-19 za pomocą preparatów z komórek macierzystych.

PAN o ograniczaniu wolności dyskusji naukowej nt. komórek macierzystych
PAN zajęła stanowisko ws. prób tłumienia swobody dyskusji naukowej. Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Stanowisko Komitetu Biotechnologii PAN to reakcja na list skierowany w tej sprawie przez prezesa Zarządu Polskiego Banku Komórek Macierzystych do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i gremiów naukowych z dziedziny medycyny.

„List Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) oraz jego działania polegające na wytaczaniu powództw sądowych traktujemy jako nawoływanie do ograniczania wolności dyskusji naukowej, przeciw czemu jednoznacznie wypowiedziało się także w swoim stanowisko Prezydium Polskiej Akademii Nauk. (…) Stanowczo podkreślamy, że krytyka naukowa jest prawem badaczy, także w odniesieniu do komercyjnych ofert terapeutycznych stosowanych zgodnie z przepisami prawa. Pragniemy raz jeszcze zaznaczyć, że przed stosowaniem niepotwierdzonych terapii przestrzegały w ubiegłym roku Komitet ds. Zawansowanych Terapii Europejskiej Agencji Leków oraz Doradczy Komitet Naukowy Europejskich Akademii Nauk i Akademii Medycznych (EASAC-FEAM), którego członkiem jest Polska Akademia Nauk oraz amerykańska FDA” - czytamy w stanowisku.

Rynek Zdrowia informował o tej sprawie w artykule „Naukowcy pozwani za poglądy: sądy nie mogą ograniczać dyskusji o stosowaniu komórek macierzystych”. Chodziło pozwy Polskiego Banku Komórek Macierzystych o naruszenie dóbr osobistych, przeciwko profesorom Tomaszowi Twardowskiemu i Józefowi Dulakowi.

„Zdaniem powoda podpisaliśmy się pod dokumentem, w którym tylko rzekomo, pozornie reprezentujemy stanowisko Komitetu Biotechnologii PAN, podczas gdy - jak twierdzi strona powodowa - przedstawiliśmy jedynie nasze prywatne oceny. Prawda jest taka, że nie występowaliśmy jako prywatne osoby” - tłumaczył nam wówczas istotę sporu prof. Józef Dulak.

Sprawę rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Warszawie. Termin nie został wyznaczony.

Czytaj: instytucja.pan.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum