Ozdrowieńcy a zagraniczne podróże. Są komplikacje

Autor: JW • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna30 kwietnia 2021 12:57

Ozdrowieńcy, obok osób zaszczepionych na COVID-19, są zwolnieni z kwarantanny przy przekraczaniu granicy. Jednak strażnicy dodatkowo żądają udokumentowania odbytej izolacji.

Ozdrowieńcy a zagraniczne podróże. Są komplikacje
Strażnicy graniczni wymagają od ozdrowieńców udokumentowania odbytej izolacji. FOT. Robert Couse-Baker/Flickr.com (CC BY 2.0)
  • W marcu rząd zwolnił z obowiązku odbywania kwarantanny osoby, które zakończyły izolację nie później niż sześć miesięcy przed przekroczeniem granicy
  • Okazało się jednak, że nowy przepis może stanowić problem dla podróżujących ozdrowieńców - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"
  • Strażnicy graniczni wymagają udokumentowania odbytej izolacji

Komenda Główna Straży Granicznej potwierdza, że podróżni są zobowiązani udokumentować fakt przejścia choroby funkcjonariuszowi Straży Granicznej dokumentem wystawionym w języku polskim albo w języku angielskim.

Ustne oświadczenie nie wystarczy

"Poza tym sześć miesięcy jest liczone od dnia zakończenia izolacji. Dlatego musimy wiedzieć, kiedy miała miejsce, by mieć pewność, że termin uprawniający do zwolnienia nie został przekroczony" – cytuje informacje z Komendy Głównej Straży Granicznej DGP.

Resort zdrowia tłumaczy natomiast, że trudno jest zakładać, wybierając się w podróż, iż ustne oświadczenie o przebyciu COVID-19 będzie wystarczającą przesłanką do zwolnienia z kwarantanny mającej na celu przerwanie potencjalnego łańcucha zakażeń.

– W Polsce każdy obywatel może pobrać z IKP dokument potwierdzający odbycie izolacji, izolacji domowej bądź hospitalizacji – tłumaczy Jarosław Rybarczyk, główny specjalista biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Z kwarantanny może zwolnić sanepid

Problem w tym, że wiele osób wciąż nie ma na swoim koncie pacjenta takich informacji. Co więcej, bywa, że nie mają również zaświadczenia o zleconym i zrobionym teście oraz jego wyniku - mimo że badanie zlecał lekarz rodzinny, a pacjent był na bieżąco kontrolowany przez służby w czasie izolacji.

W takiej sytuacji można oczekiwać, że kwarantanna zostanie nałożona, a o zwolnienie z niej trzeba będzie się ubiegać w sanepidzie. Wystarczy przesłać pismo, w którym potwierdzi się przebycie choroby przez dołączenie pozytywnego wyniku testu. Odpowiedź dostaje się tego samego dnia lub najpóźniej w dniu następnym. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze