Oszustwa "na lekarza" i wyłudzenia milionów złotych. Mowa jest o 174 poszkodowanych Polkach

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP12 grudnia 2022 13:01

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce nadzoruje śledztwo w sprawie oszustów podających się za lekarzy, inżynierów na platformie wiertniczej lub wysokiej rangi wojskowych. Naciągacze wyłudzili od kilkuset kobiet pieniądze. - To kilka milionów złotych od 174 pokrzywdzonych - poinformowała w poniedziałek ostrołęcka prokuratura.

Oszustwa "na lekarza" i wyłudzenia milionów złotych. Mowa jest o 174 poszkodowanych Polkach
Gdy tylko ofiara dokona transakcji na konto przestępcy, kontakt się urywa. Fot. Adobestock
  • Mieszkanka powiatu makowskiego w woj. mazowieckim nawiązała internetową znajomość z osobą podającą się za amerykańskiego lekarza na kontrakcie ONZ w Jemenie
  • Osoba deklarowała chęć związku i szybsze zakończenie kontraktu, jeśli na podany przez nią numery kont zostanie wpłacona określona kwota
  • Kobieta wykonała szereg przelewów na łączną kwotę prawie 400 tys. zł
  • Oszukanych w podobny sposób zostało jeszcze wiele kobiet

Oszustwa "na lekarza" wiecznie żywe

Popularną metodą wśród internetowych naciągaczy są w ostatnich latach oszustwa na tzw. "lekarza z Jemenu" czy "amerykańskiego żołnierza". Wyszukują w internecie osoby i nawiązują z nimi kontakt. Posługując się zdjęciami z sieci, przedstawiają siebie jako lekarza na misji pokojowej ONZ, czy amerykańskiego żołnierza, który przebywa poza granicami swojego kraju.

Następnie oszuści zdobywają zaufanie ofiary, regularnie się z nią kontaktując, wyznając miłość czy proponując małżeństwo. Gdy jest już dostatecznie omamiona, zakochana i zaangażowana w sprawę, oszuści proszą o pomoc finansową, np. na zakup biletu lotniczego do Polski, bardzo drogie leczenie lub pokrycie kosztów przesyłki paczki z pieniędzmi do Polski. Gdy tylko ofiara dokona transakcji na konto przestępcy, kontakt się urywa.

"Lekarz na kontrakcie ONZ w Jemenie" i 400 tys. zł straty

Ofiarą oszusta internetowego została mieszkanka powiatu makowskiego (woj. mazowieckie) Grażyna M. Śledczy ustalili, że za pośrednictwem komunikatora internetowego Messenger nawiązała znajomość z osobą podającą się za amerykańskiego lekarza na kontrakcie ONZ w Jemenie. - Osoba podająca się za Scota Dicksona deklarowała uczucie wobec Grażyny M., chęć pozostawania z nią w związku i przyjazd do Polski, po zakończeniu kontraktu. Według rozmówcy istniała możliwość skrócenia tego okresu. W tym celu należało wpłacić określoną kwotę pieniędzy na konto ONZ - podała Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

Dodała, że na prośbę rozmówcy Grażyna M. wykonała szereg przelewów na łączną kwotę prawie 400 tys. zł na wskazane numery rachunków bankowych. - Ostatecznie okazało się, że rachunki bankowe, na które dokonano wpłat, nie były związane z ONZ, a osoba podająca się za Scota Dicksona przestała kontaktować się z pokrzywdzoną - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

174 kobiety straciły łącznie kilka milionów złotych

W dalszym toku śledztwa okazało się, że oszukanych w podobny sposób zostało więcej kobiet. - Nawiązując kontakt z pokrzywdzonymi, sprawcy podawali się za obcokrajowców, głównie obywateli Stanów Zjednoczonych, Kanady lub krajów skandynawskich wykonujących zawód lekarza, inżyniera na platformie wiertniczej lub wysokiej rangi wojskowego. Sprawcy wyłudzili od 174 pokrzywdzonych środki w różnej wysokości, w tym od niektórych mienie znacznej wartości - wyjaśniła Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

Prokuratura podkreśliła, że łączna wartość wyłudzonych środków finansowych wynosi około kilku milionów złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze