×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ostrzeżenia na opakowaniach papierosów mają być jeszcze większe

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 19 marca 2009 15:58

Sejmowa komisja zdrowia, która opracowała projekt ustawy

Ostrzeżenia na opakowaniach papierosów mają być jeszcze większe
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Sprzedawcy nie będą mogli eksponować papierosów tak, jak robią to w tej chwili. Będą także surowiej niż dotychczas karani za ich sprzedaż nieletnim – mówi poseł Aleksander Sopliński (PSL).

Projekt przewiduje zakaz palenia we wszystkich miejscach użyteczności publicznej oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów od wejścia do tych obiektów. Posłowie chcą, by zakaz palenia obowiązywał też w prywatnych samochodach, gdy pasażerami są dzieci do lat 13 lub osoby płacące za przewóz. Za palenie w niedozwolonych miejscach ma grozić grzywna w wysokości 100 złotych. Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują swoich lokali do nowych przepisów, mają zapłacić karę do 20 tys. zł. W lokalach gastronomiczno-rozrywkowych dopuszczalne jest odstępstwo od zakazu palenia jedynie w odrębnych pomieszczeniach, służących wyłącznie jako palarnie.

W projekcie podtrzymano zakaz reklamowania i promocji wyrobów tytoniowych. Propozycje komisji zdrowia są obecnie analizowane przez międzyresortowy zespół. Zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych wprowadziły już m.in. Irlandia, Włochy, Szwecja, Norwegia, Portugalia, Islandia, Finlandia oraz Estonia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum