Ostrożnie z pomocą publiczną, bo szpitale mogą podzielić losy stoczni

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 04 października 2008 08:53

Rząd od początku mówił, że udzielenie pomocy publicznej przekształcanym szpitalom nie narusza prawa europejskiego i nie wymaga zgody Komisji Europejskiej. Jak donosi Gazeta Prawna jest to jednak tylko pół prawdy.

Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu w ubiegłym tygodniu ogłosił, że Urząd Komitetu Integracji Europejskiej podzielił stanowisko rządu w sprawie oddłużenia zakładów opieki zdrowotnej, które przekształcą się w spółki prawa handlowego

Jak wynika z opinii Urzędu dołączonej do poselskiego projektu ustawy wprowadzającej ustawy z zakresu ochrony zdrowia taka zgoda nie jest wymagana, ale pod pewnymi warunkami.

Po pierwsze - zgoda Unii nie będzie wymagana, jeżeli umorzenie długów publicznych placówek medycznych wobec ZUS czy urzędów skarbowych (2,7 mld zł) odbędzie się zanim jeszcze zaczną one działać jako spółki prawa handlowego.

Po drugie - pomoc państwa musi być ograniczona do wysokości faktycznie poniesionych przez zakład kosztów świadczonych usług (w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia).

Po trzecie - pomoc musi dotyczyć wszystkich zakładów opieki zdrowotnej, które mają podpisane umowny z funduszem, niezależnie do ich obecnej i przyszłej formy prawnej lub statusu własnościowego. A to oznacza, że budżet powinien również dofinansować te szpitale, które już działają jako niepubliczne spółki samorządowe. Przecież one jako pierwsze poniosły trud spłaty swoich długów. Często odbywało się to kosztem redukcji i zwolnień pracowniczych.

Reasumując - konkluduje Gazeta Prawna - mówienie półprawd często ociera się o zafałszowywanie stanu faktycznego. W efekcie może się okazać, że za dwa, trzy lata powtórzy się obecny dramat, jaki przeżywają polskie stocznie. Tyle tylko, że jeśli Komisja Europejska zażąda zwrotu pieniędzy od szpitali, może to oznaczać nie tylko utratę miejsc pracy, ale także zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum