Ostrów Wlkp.: lekarz skazany za przetoczenie pacjentowi nieodpowiedniej grupy krwi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2018 16:26

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata - taki wyrok usłyszał lekarz ostrowskiego szpitala Mariusz S. za przetoczenie pacjentowi nieodpowiedniej grupy krwi; mężczyzna zmarł.

Ostrów Wlkp.: lekarz skazany za przetoczenie pacjentowi nieodpowiedniej grupy krwi
Ostrów Wlkp.: lekarz skazany za przetoczenie pacjentowi nieodpowiedniej grupy krwi. Fot. Archiwum

Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. wydał także zakaz wykonywania przez lekarza zawodu przez rok. Wdowie po 45-letnim pacjencie Mariusz S. musi wypłacić 10 tys. zł nawiązki, przeprosić ją na piśmie i zapłacić 15 tys. zł kosztów sądowych.

Do zdarzenia doszło 5 października 2012 r. w szpitalu w Ostrowie Wlkp. Lekarz i pielęgniarka przetoczyli pacjentowi nieodpowiednią grupę krwi. Mężczyzna zmarł dzień po jej podaniu. Placówka sama zgłosiła błąd.

Pielęgniarka, która podała preparat krwi niezgodny z grupą 45-letniego pacjenta, przyznała się do winy. W 2017 roku została skazana na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata i roczny zakaz wykonywania zawodu oraz 3 tys. zł nawiązki.

Natomiast lekarz nie przyznał się do winy. Zdaniem sądu, był jednak odpowiedzialny za identyfikację grupy krwi i kontrolę dokumentacji w obecności pacjenta przed jej przetoczeniem.

- Dokonał sprawdzenia dokumentacji krwi na konsoli bez obecności pacjenta. Następnie pielęgniarka Justyna O., nie dokonując identyfikacji chorego, samodzielnie bez udziału lekarza, ale za jego wiedzą i przyzwoleniem, podłączyła i przetoczyła niezgodną grupowo krew, która była przeznaczona dla innego pacjenta - odczytała wyrok sędzia Małgorzata Zimorska-Abdullaev.

To - jak podkreśliła sędzia - spowodowało u pacjenta "wystąpienie ciężkiego powikłania poprzetoczeniowego w postaci ostrego odczynu hemolitycznego z ostrą niewydolnością nerek oraz skazą krwotoczną, a więc chorobą zagrażającą życiu".

Wyrok jest nieprawomocny. Lekarz nie chciał go komentować, ale zapowiedział apelację.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum