Ostrów Wielkopolski: zapadł wyrok ws. podania pacjentowi niewłaściwej krwi

Autor: Naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2018 12:14

Na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata skazano lekarza ze szpitala w Ostrowie Wielkopolskim za niedopełnienie obowiązków, w konsekwencji czego zmarł chory. Chodzi o przypadek pacjenta, któremu podano krew o niewłaściwej grupie.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Do zdarzenia doszło w 2012 roku. Pacjent przechodził poważny zabieg urologiczny. Po operacji trafił na oddział intensywnej terapii. Wymagał przetoczenia krwi. W tym samym czasie przebywała tam po operacji również inna pacjentka, także wymagająca podania krwi. Mężczyźnie podano krew grupy A przeznaczoną dla kobiety, jej natomiast krew grupy 0, zgodną z grupą krwi chorego.

Akt oskarżenia objął pielęgniarkę i lekarza, którym zarzucono narażenie pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia przy niewłaściwie wykonanej identyfikacji biorcy krwi.

Kobieta już rok temu, na pierwszej rozprawie przyznała się do winy i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze, który sąd uwzględnił. Pielęgniarka otrzymała wyrok 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, roczny zakaz wykonywania zawodu oraz obowiązek zapłaty rodzinie pacjenta nawiązki w wysokości 3 tys. złotych.

Sprawa lekarza toczyła się dłużej. Ostatecznie Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim skazał go za niedopełnienie procedur na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata, roczny zakaz wykonywania zawodu oraz 10 tys. złotych nawiązki dla żony zmarłego. 

Więcej: www.naszemiasto.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum